wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-05-11 10-lecie zespołu SGH

Już 10 lat śpiewa i tańczy Zespół Pieśni i Tańca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ukoronowaniem jego pracy był Koncert Jubileuszowy, który odbył się 9 maja w mateczniku Mazowsza w Otrębusach.  

 

Fot. Archiwum własne

10 lecie Zespołu i jego mali sympatycy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Historia Zespołu Pieśni i Tańca SGH zaczęła się od zespołu Wisła, który poszukiwał na uczelni sali do ćwiczeń.


W 1991 r. powstał zespół Wisła – nasz chlubny przodek – powiedziała podczas uroczystości mgr Anna Markowska, opiekun i menedżer zespołu. - Ważnym terenem dla działalności tego zespołu były  środowiska kresowe. Tam było wielkie zapotrzebowanie na kontakt z kulturą polską , a także na pomoc charytatywną. Pierwszy wyjazd mieli do Moskwy, potem Lwów, Litwa, Łotwa  Kamieniec Podolski . Docierali tam gdzie Polska opuściła  Polaków. 
Coraz bardziej wzbogacali swój repertuar, inwestowali w stroje ludowe. Z takim bagażem doświadczeń i kuframi pięknych strojów trafili na SGH, szukając sali do ćwiczeń. Nie mieli gdzie się podziać. Nie jest takie proste znaleźć dużą, stałą salę dla tak dużej grupy osób.

 

Było to zrządzenie losu, bo na SGH nie było zespołu. Była to jedyna uczelnia warszawska, która takiego zespołu nie posiadała. Ówczesny rektor SGH prof. Marek Rocki udzielił poparcia dla rozpoczęcia działalności zespołu ludowego na naszej uczelni jako Zespołu Pieśni i Tańca SGH.  Od pierwszej rekrutacji było wielkie zainteresowanie i tak jest po dziś dzień.

 

Fot. Archiwum własne

Koncert Jubileuszowy

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zespół rozwija się bardzo dynamicznie.  W swoim repertuarze, oprócz poloneza, mazura, krakowiaka, oberka czy innych tańców narodowych, przedstawia również całe widowiska prezentujące polski folklor jako suity taneczne z regionów Lublina, Kurpiów, Beskidu, Spisza, Rzeszowa.

 

W swojej dotychczasowej historii zespół reprezentował uczelnię i Polskę na licznych festiwalach zagranicznych w krajach takich jak Hiszpania, Maroko, Kazachstan, Turcja, Grecja, Włochy, Bułgaria, Węgry, Litwa, Chorwacja, Holandia, Ukraina, a nawet odwiedził odległe Azory.

 

Fot. Archiwum własne

Koncert Jubileuszowy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niejednokrotnie przy okazji festiwali międzynarodowych występował dla Polonii i Polaków, którzy z różnych względów pozostali poza granicami naszego kraju.


W programie Koncertu Jubileuszowego znalazły się tańce polskie z regionów m.in. Lubelszczyzny, Kurpi, Beskidu Śląskiego, Spiszu, Krakowa i Kujaw. 

 

Zespół zatańczył też tańce salonowe Księstwa Warszawskiego. Zaśpiewał przyśpiewki polskie i zagraniczne. Wielkim Finałem była pieśń, „Hej, od Krakowa jadę”.

 

 

Koncert Jubileuszowy ZPiT SGH

 

 

Zobacz też:
10 lat Zespołu SGH

Folk Day 2015

Wytnij Hołubca 2013

Jak wyciąć hołubca

Wytnij Hołubca 2012

Taniec ludowy

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263