wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-06-17 Koronki M. Wojtas

Koronki koniakowskie wykonane przez Mariolę Wojtas można oglądać do 19 sierpnia w Muzeum w Rybniku. Cieniutkie i misternie wykonane serwetki jej autorstwa to dzieła sztuki. Artystka nie ogranicza się wyłącznie do robienia serwetek. Wykonuje także abażury, ozdoby świąteczne, parawany i biżuterię.

Nie pracuje według określonego schematu. Każda jej praca jest oryginalna, jedyna i niepowtarzalna.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pierwszą serwetkę wykonała mając 12 lat. Jako dziecko niezbyt chętnie brała szydełko do ręki. Do heklowania (szydełkowania) przymuszała ją mama Bernadetta. Skoro musiała już to robić, to heklowanie traktowała wyłącznie jako sposób na zdobycie pieniędzy na swoje młodzieńcze potrzeby.


Przełom nastąpił, kiedy zobaczyła odnalezione po śmierci Anny Czech – siostry jej babci – misternie wykonane koronki z bardzo cienkich nici. To te wzory, będące fragmentem czepca, zafascynowały ją do tego stopnia, że od tej pory szydełkuje z kordonka nr 100-200 (najcieńsze nitki, którymi posługują się tylko mistrzynie).

 

Fot. Archiwum muzeum

Prace Marioli Wojtas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mariola Wojtas urodziła się 1984 r. w góralskiej rodzinie w Koniakowie.
Od 2012 roku jest członkiem Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie. W 2014 roku zdobyła I miejsce w konkursie na Najpiękniejszą Koronkę Koniakowską.

 

Swoje wystawy autorskie miała w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej, Filharmonii w Iwano – Frankiwsk–u na Ukrainie, Domu Narodowym w Cieszynie. W 2015 roku  „koronka rządzi” – wystawa w Muzeum w Rybniku. Brała udział w Międzynarodowych Targach w Turcji oraz niezliczonych audycjach telewizyjnych.

 

Zobacz też:

Koronki koniakowskie

Jak robić frywolitkę

Koronka klockowa

Koronka szydełkowa

Koronka siatkowa

Koronka Bobowa

Ginące zawody\koronkarstwo

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263