wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-06-30 Koronka szydełkowa

Kurpianki nie mają bogato zdobionego stroju, jak na przykład Łowiczanki. Haft jest skromny i bardzo delikatny. Brzegi kołnierzyka oraz mankiety są wykończone wąską koronką. Charakterystyczne są owalne ząbki. Podpatrzyliśmy u twórczyni ludowej jak wykonywać taką koronkę.

 

Koronka jest w kolorze białym, ostatnia nitka jest w kolorze czerwonym.

 

Fot. Archiwum własne

Wykończenie brzegów fartuszka koronką kurpiowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Aby nauczyć się tej koronki, należy przygotować szydełko cieńsze i grubsze, kawałek białego płótna oraz białe i czerwone nici bawełniane.

 

Początkujący powinni skoncentrować się na opanowaniu techniki na kawałku materiału, potem dopiero mogą zabrać się do obrabiania mankiet swoich koszul, czy brzegów serwet i obrusów. 


Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce co roku w czerwcu organizuje w skansenie w Kadzidle spotkania „Ginące zawody”, podczas których twórcy z rejonu Puszczy Zielonej uczą sztuki haftowania i koronkarstwa.

 

Pod okiem twórczyni można poznać techniki, aby potem w domu szlifować swoje umiejętności.


Koronkarstwo jest nie tylko miłą formą spędzania czasu, ale także można się przy tym odstresować. Koncentrując się na naszej robótce, zapominamy - chociaż na chwilę - o codziennych kłopotach.


Warto pójść w ślady Kurpianek, które robią swoje koronki, siedząc przed telewizorem czy rozmawiając z sąsiadką przy herbacie. One – jak mówią same o sobie – nie lubią marnotrawić czasu, kiedy można w tym czasie zrobić coś dla siebie z pożytkiem.  

 

Jak robić na szydełku koronkę

 

 

Zobacz też:

Haft kurpiowski http://wiano.eu/article/1094

Nauka haftu http://wiano.eu/article/1593

Koronka siatkowa http://wiano.eu/article/625

Koronka klockowa http://wiano.eu/article/597

Dworska koronka http://wiano.eu/article/32

 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263