wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-06-23 Rzeźbienie w drewnie

Podstawowym surowcem rzeźbiarzy ludowych jest drewno. Najchętniej rzeźbią w lipie, bo drzewo to jest miękkie. Ale też można wykorzystują topolę czy olchę, bo są pozbawione sęków. Narzędzia do wykonywania tych prac są proste, od przysłowiowego noża – kozika poprzez siekiery, topory, do  różnego rodzaju dłut.

 

Fot. Archiwum własne

Rzeźbienie w drewnie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kilkumetrowe rzeźbione krzyże i figury, które są umieszczone na słupach i narażone na działanie słońca oraz deszczu, rzeźbiono w dębinie.

 

Na krzyże wykorzystywano także drewno sosnowe, odporne na szkodniki. Niewielkie rzeźby przeznaczone do zadaszonych kapliczek czy domowych ołtarzyków wykonywano z drewna lipowego lub innych liściastych, pozbawionych sęków topoli czy olchy.


Świątki to najczęściej rzeźbione figury. Chętnie dłubano w drewnie też ptaki. 

 

Obróbkę klocka drewnianego rozpoczyna się siekierą, aby jak najszybciej nadać rzeźbie z grubsza kształt. Potem rzeźbiarze używają noża kozika. Kiedy już powstała figura, dłutami doprecyzowują szczegóły.


Do rzeźbienia jest potrzebna także wyobraźnia. Rzeźbiarz przystępując do pracy wie, co chce uzyskać. Ty też musisz wiedzieć, co wyrzeźbisz.


Przyjrzeliśmy się pracy rzeźbiarza. Na filmie na naszych oczach powstaje z klocka- kawałka gałązki…. Niewielka rzeźba. Co konkretnie, sprawdź  na filmie. Zobacz też, jakich narzędzi używa rzeźbiarz. Celowo nie podajemy co wyłoniło się z klocka, abyś mógł użyć swojej wyobraźni.

Zobacz też:

Czym rzeźbić rzeźbę

Chrystus Frasobliwy

Sztuka ludowa\rzeźba ludowa

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263