wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-07-22 Czym rzeźbić rzeźbę

Do rzeźbienia w drewnie są potrzebne specjalistyczne narzędzia: różnego rodzaju dłuta  i noże rzeźbiarskie. Można je kupić w internecie.  A także trzeba mieć talent, by wydłubać w drewnie to, co pomyśli głowa.

 

Oczywiście dla relaksu każdy może podłubać w drewnie, ale nie każdego będzie stać na komplet narzędzi rzeźbiarskich. Zatem zachęcamy do spotkań z rzeźbiarzami podczas festynów folklorystycznych. Pod ich okiem można postawić pierwsze kroki w tej dziedzinie.

 

Fot. Archiwum własne

Komplet narzędzi rzeźbiarskich i rzeźby

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli jednak ktoś woli sam podłubać w drewnie, przypominamy, że struganie zaczyna od sprawdzenia, w którą stronę leci łyko drewna. Nie rzeźbimy pod łyko, lecz pociągamy dłutem czy nożem wzdłuż niego tak, aby nie zadzierać innych warstw drewna, poza tymi, które chcemy kształtować.

 

Rzeźbimy od góry, a nie od dołu figurki. Łatwiej będzie nam rozplanować rzeźbę, by zmieściła się w klocku drewna.
Używamy narzędzi w myśl – od ogółu do szczegółu, czyli obróbkę klocka zaczynamy od ciosania małą siekierką naszej postaci – tak abyśmy otrzymali ogólny jej zarys.


Potem w miarę gdy wycinamy coraz to drobniejsze szczegóły, używamy dłut od jak najgrubszych do jak najcieńszych.  Choć profesjonalni rzeźbiarze mają komplety narzędzi, to początkujący może się zadowolić trzema: dłuto półokrągłe – do obróbki ogólnej, knyp (forma nożyka) – do wycinania oczu i dłuto – trójkąt – do robienia włosów i palców.


Rzeźbiarze najchętniej używają drewna lipy. Jest miękkie, łatwo się więc w nim rzeźbi. Można użyć innego, ale liściastego, pozbawionego sęków: np. topoli lub olchy.  

 

Czym rzeźbić rzeźbę

 

 

Zobacz też:

Chrystus Frasobliwy

Anioły Furgały

Rzeźba ludowa ptaki

Rzeźba J. Wrony

Rzeźba ludowa

Rzeźba ludowa

Rzeźba ludowa

 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263