wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-12-14 Anioły Furgały

Rzeźbione, malowane i wykonane z papieru anioły Jarosława Furgały, ludowego artysty, można oglądać na wystawie, przygotowanej przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu. Jest tam aż 40 jego prac.


Jarosław Furgała urodził się w 1919 w Lubaczowie koło Rzeszowa w rodzinie nauczycielskiej, po II wojnie światowej przybył na Dolny Śląsk, gdzie pracował m.in. jako traktorzysta, magazynier, księgowy, opiekun świetlicy.

 

Fot. Archiwum muzeum

Rzeźba Jarosława Furgały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rzeźbić zaczął w czasie wojny w obozie jenieckim w Niemczech, gdzie za swoje prace mógł otrzymywać większe porcje chleba i papierosy. Do twórczości artystycznej wrócił dopiero w 1966 roku, kiedy na Millenium Państwa Polskiego postanowił urządzić pokój rzeźbionymi figurami przedstawiającymi ważne postaci historyczne.

 

Te prace zostały zauważone przez specjalistów i prezentowane były na wielu wystawach twórczości ludowej.

 

Fot. Archiwum muzeum

Rzeźby Jarosława Furgały

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Od 1973 roku rzeźbiarz brał udział w licznych konkursach twórczości ludowej, prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych w Polsce i wielu ekspozycjach grupowych poza granicami m.in. w Belgii, Francji, Niemczech, Japonii.

 

Na rynku w Getyndze w Niemczech można podziwiać jego ogromną rzeźbę przedstawiającą Mikołaja Kopernika.


Artysta najchętniej podejmuje tematykę biblijną, rzeźbi też postacie historyczne i legendarne, przedstawia sceny z życia wsi. Jest rzeźbiarzem bardzo twórczym, szukającym ciągle nowych tematów.

 

Obecnie ze względu na wiek już nie rzeźbi, ale maluje i wykonuje kompozycje z papieru. Bohaterami jego najnowszych prac są anioły. Jak sam mówi zawdzięcza im życie i są przy nim obecne cały czas.


Wystawę można oglądać do 19 stycznia 2004 r.

 

Zobacz też:

Chrystus Frasobliwy http://wiano.eu/article/2215

Rzeźba J. Wrony http://wiano.eu/article/2122

Rzeźba ludowa Ptaki http://wiano.eu/article/1929

Rzeźba Marca http://wiano.eu/article/1913

Rzeźba Andrzeja Kozłowskiego http://wiano.eu/article/1603

Rzeźba ludowa http://wiano.eu/article/1251


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263