wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-10-27 Rzeźba ludowa

Interesującą kompozycję rzeźbiarską pt. „Dziady” twórcy z Podlasia Eugeniusza Marca (1915-2008) zorganizowało Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Jest to autorska wizja II części „Dziadów” Adama Mickiewicza.

 

Fot. Archiwum muzeum

Dziady - Eugeniusz Marzec

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artysta nawiązał w swoim dziele do uroczystości o pogańskim rodowodzie, obchodzonych na pamiątkę zmarłych przodków — dziadów. Kompozycja została wykonana w 1974 roku z drewna lipowego i sosnowego, kory, słomy lnianej, sklejki, jest częściowo polichromowana.

 

Fot. Archiwum muzeum

Dziady - Eugeniusz Marzec

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Praca zawiera 20 rzeźb figuralnych, 8 grobów, 2 krzyże oraz 6 scen rodzajowych. Całość ma wymiary 200 x 330 x 90 cm.

 

Kompozycja będzie prezentowana od 29 października do 15 listopada we wnętrzu nowego budynku administracyjnego Muzeum Wsi Opolskiej.

 

***


Eugeniusz Marzec w latach 1964-1985 mieszkał i działał w Szumiradzie k/Olesna. Później wyjechał na Pomorze, gdzie zmarł. Swą twórczość artystyczną rozpoczął w latach siedemdziesiątych XX w. Jej tematem uczynił wiejskie sceny rodzajowe, prace na roli, życie na wsi, ukazywane realistycznie w wizyjnie zakomponowanych scenach.

 

Twórca nie kopiował wzorów znanych z ikonografii, lecz twórczo je przetwarzał, zawierając w swoich pracach osobiste przeżycia i przemyślenia.


Malował obrazy olejne i rzeźbił w drewnie lipowym. Ulubioną formą wyrazu Eugeniusza Marca były rozbudowane kompozycje rzeźbiarskie z dużą ilością rzeźb figuralnych o charakterystycznym kształcie półpłaskiej bryły.


Brał udział w wystawach i plenerach, m.in. w Oleśnie, Opolu, Wrocławiu, dwukrotnie na Triennale Plastyki Nieprofesjonalnej, gdzie był wielokrotnie nagradzany.

 

Zobacz też:

Rzeźba ludowaAndrzej Kozłowski  http://wiano.eu/article/1603

Rzeźba ludowa sieradzka http://wiano.eu/article/1251

Rzeźba ludowa pasyjna http://wiano.eu/article/958

Rzeźba ludowa szopki http://wiano.eu/article/751

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263