wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-07-20 Magiczna lalka

Według starej słowiańskiej tradycji lalki amulety, magiczne lalki, mają niezwykłe właściwości. Nie tylko chronią przed złem, ale spełniają życzenia. Jak zrobić taką lalkę, uczono się na warsztatach w Muzeum Wsi Białostockiej.

 

 

Fot. Archiwum własne

Magiczne lalki

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To region, w którym splatają się różne kultury. Nic zatem dziwnego, że organizatorzy warsztatów przypomnieli tę starą słowiańską tradycję robienia magicznych lalek. Przetrwała ona dzisiaj jedynie na Białorusi, gdzie robi się żadanice i na Ukrainie, gdzie powstają motanki.

 

W Polsce ostała się jedynie Marzanna, lecz nie spełnia ona naszych życzeń, lecz to my życzymy jej odejścia z nurtami rzeki wraz z nielubianą przez nas zimą.

 

Fot. Archiwum własne

Magiczne lalki

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po co zajmować się odgrzebywaniem starych zwyczajów? Kasia Dorota, która od kilku lat organizuje warsztaty robienia słowiańskich lalek, uważa, że ręcznie wykonanie przedmiotu i towarzyszące temu skupienie daje możliwość zrelaksowania.

 

Poza tym lalka konfrontuje nas z naszymi pragnieniami. Staje się manifestacją tych marzeń. Lalka jest uosobieniem naszej duchowości.

 

Pozornie to tylko lalka, bo w rzeczywistości to wnętrze naszej duszy.


Lalkę, która ma spełnić nasze życzenie robi się z resztek tkanin, gałganków. Były też wykonywane ze słomy, siana, lnu, patyczków.


Przy robieniu lalki nie powinno się używać igieł, nożyczek, choć na warsztatach nożyczki się przydawały. Wierzono bowiem, że ostre narzędzia mogą ukłuć lub okaleczyć los. Brzegi mogą więc być obszarpane, niepozszywane.


Kiedy zacznie się tworzyć lalkę, nie należy przerywać tego procesu, bo inaczej życzenie się nie spełni. Tworzeniu ma towarzyszyć jedna intencja. Życzenie może być tylko dobre.


Lalka nie może mieć rysów twarzy, bo mając usta – zajęłaby się plotkami, a nie spełnianiem naszego życzenia. Ani oczu, bo nie skupiłaby się na naszym życzeniu, tylko rozglądała się po świecie.


Po zrobieniu lalki trzeba z nią porozmawiać, dać jej prezent, guziczek, paciorek lub kokardkę (zawiązać je na niej).  


Kiedy życzenie się spełni, lalkę należy spalić.

 

 

Jak zrobić magiczna lalkę

 

 

 

Zobacz też:

Lalka z sitowia

Topienie Marzanny

Powitanie wiosny

Gry i zabawy Sołtysa

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263