wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-08-17 Ozdoby z siana

Zabawki można robić nawet z siana. Ususzone siano odpowiednio skręca się i zawiązuje nitką, aby nadać figurze odpowiedni wygląd. W zasadzie z siana można zrobić wszystko: ptaszki, lalki, misie, pajacyki i inne figury, które tylko przyjdą nam do głowy.


Może takie zabawki nie są trwałe, ale za to jak przyniesie się je do domu, to pachną. Najłatwiej technikę wykonywania ozdób z siana opanować, gdy robi się wianek lub kulkę.

 

Fot. Archiwum własne

Ptaszki i wianki z siana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bierzemy garść siana i okręcamy na nim nić. Następnie dokładamy kolejną garść i znów zakręcamy nitką. Staramy się, aby garści siana były równe, wtedy wykonamy równiutki wianek. Gdy nadejdą święta Bożego Narodzenia, wianek z siana możemy ozdobić szyszeczkami, bombeczkami, wstążeczkami i zawiesić go na drzwiach.


Jeśli chcemy zrobić kulkę, bierzemy garść siana  i ugniatamy go, formułując kulkę niczym ze śniegu i okręcamy nicią – mocno i gęsto, aby nam się kulka nie rozleciała. Taka kulka może być podstawą wielu figur, np. może to być głowa naszej lalki, czy brzuszek ptaszka. Od naszych zdolności manualnych i wyobraźni zależy efekt końcowy naszej pracy.

 

Jak robić zabawki z siana, podpatrzyliśmy w skansenie we Wdzydzach Kiszewskich. Podczas festynu Jarmark Wdzydzki można było sobie taką zabawkę wykonać.

 

 

Zobacz też:

Lalki z sitowia

Pierścionek ze słomy

Jak zrobić gwizdek

Wicie wianków

Figurki obrzędowe

Ludowe klapoki

Gry i zabawy Sołtysa

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263