wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-09-16 Ptaszek z drewna

Zabawki ludowe są proste, ale przyciągają uwagę dzieci. Nie tylko się nimi bawią, ale chętnie je robią. Na warsztatach w skansenie we Wdzydzach Kiszewskich z wielkim zaangażowaniem dzieciaki uczyły się składać ptaszka z drewna.

 

Fot. Archiwum własne

Warsztaty w skansenie we Wdzydzach Kiszewskich

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do wykonania ptaszka będą potrzebne trzy drewniane kółeczka. Jedno posłuży nam jako  tułów, drugie – trzeba będzie przekroić na pół – będą to skrzydełka. Trzecie, może być nieco mniejsze i stanie się główką ptaszka. Wycinamy też z drewna niewielki trójkącik – będzie to dziobek.


Wiercimy po bokach tułowia niewielkie dziurki, aby zmieściły się tam kołeczki zrobione z patyczka.

 

Przez skrzydełka także przewiercamy otworki. W dziurkę tułowia wbijamy kołeczek, a następnie przekładamy go przez otworek w skrzydełku. Odcinamy wystający kołeczek. To samo robimy z drugim skrzydełkiem. W ten sposób mamy zmontowanego prawie gotowego ptaszka.


Teraz musimy umocować główkę. Robimy otworek w brzuszku – w grubości kółeczka.  Najlepiej wszystkie otworki przygotować sobie wcześniej, przed montowaniem ptaszka. Wbijamy kołeczek, a potem nabijamy go w otworek, wydrążony w główce ptaszka (w grubości kółeczka).


Teraz musimy zamontować dziobek – tą samą techniką, co pozostałe elementy. Przy czym – ze względu na niewielki element – nakładamy na kołeczek trochę kleju, aby dziobek się lepiej trzymał.


Rysujemy po bokach główki oczka ptaszka.


W pupę ptaszka – w dziurkę kółeczka służącego nam za tułów – wbijamy kolorowe piórko.


Jeszcze jedna dziurka jest potrzebna nam w kółeczku, pełniącego funkcje tułowia. Przewlekamy przez nią sznureczek, zawiązujemy.

 

Zabawka gotowa, można powiesić ją w dowolnym miejscu. 

 

 

Jak zrobić ptaszka z drewna

 

 

Zobacz też:

Ozdoby z siana

Magiczna lalka

Lalka z sitowia

Jak zrobić gwizdek

Ludowe klapoki

Fujarka ludowa

Dawne zabawy ludowe

Gry i zabawy Sołtysa

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263