Pobierz MP3
- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Festiwal Czango czytaj- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Partnerzy
Kontakt
2016-03-11 Jarmark w Toruniu
Sobota z jajem, a niedziela na Jarmarku Wielkanocnym – to propozycje na obecny weekend Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Uczestnicy sobotniego spotkania wezmą udział w warsztatach zdobienia jajek, wyrobu kwiatów z bibuły i kartek wielkanocnych.
W niedzielę zjadą się twórcy z całej Polski, by sprzedawać swoje wyroby własnoręcznie wykonane.
Fot. Archiwum muzeum
Jarmark Wielkanocny
Sobota z jajem
Kolorowo zdobione pisanki od wieków goszczą na naszych świątecznych stołach. Dawniej dni poprzedzające poranek wielkanocny wypełnione były krzątaniną związaną z przygotowaniem barwników i materiałów wykorzystywanych do zdobienia jaj.
Kobiety zajmowały się pisaniem jajek woskiem, wyskrobywaniem wzorów w barwionej skorupce lub oklejaniem ich wycinankami.
Fot. Archiwum muzeum
Wielobarwne pisanki
Muzeum Etnograficzne wpisując się w tę tradycję organizuje w sobotę 12 marca o godz. 16.00 rodzinne warsztaty zdobienia jajek, wyrobu kwiatków z bibuły i kartek świątecznych.
Uczestnicy spotkania będą mieli niecodzienną okazję nauczenia się różnych technik zdobniczych od twórczyń ludowych z Opolszczyzny i Kujaw.
Małgorzata Barnat pokaże jak tworzyć wielobarwne pisanki zdobione woskiem, Krystyna Zagrabska uczyć będzie malowania jajek w kujawskie motywy zdobnicze, a Małgorzata Mateja i Stefania Topola zdradzą tajniki wyskrobywania misternych wzorów w kolorowych skorupkach.
Maria Siwiec zaprezentuje sztukę wykonywania innych wielkanocnych ozdób: kwiatów i palemek z krepy. Poza tym uczestnicy będą mieli okazję wykonać kartkę świąteczną inspirowaną łowickimi wycinankami.
Fot. Archiwum muzeum
Wielobarwne pisanki
Zainteresowani warsztatami proszeni są o przyniesienie ugotowanych jaj lub wydmuszek.
Kiermasz wielkanocny
W niedzielę, 13 marca od godziny 10.00 do 15.00 na ponad 100 stoiskach będą prezentować własnoręcznie wykonane wyroby przydatne do ozdobienia wielkanocnego stołu i przygotowania koszyka ze święconką.
Na barwnych i bogatych straganach będzie można kupić jajka zdobione różnorodnymi technikami: batikową (z Suwalszczyzny), misternie wydrapywane (z Opolskiego), oklejane wycinanką (z Łowickiego), a także przybrane w koronki, frywolitki i malowane we współczesne artystyczne wzory.
Na kiermaszu znajdzie się również szeroki wachlarz tradycyjnych palm: wileńskich, lubelskich, kurpiowskich i pałuckich.
Fot. Archiwum muzeum
Jarmark Wielkanocny
Nie zabraknie ręcznie haftowanych obrusów, serwet i serwetek autorstwa twórczyń z Kujaw, Borów Tucholskich, Żywiecczyzny i Kaszub, a także słynnych koronek koniakowskich i kurpiowskich.
Gratką dla kolekcjonerów będą niezwykłe dywany dwuosnowowe przywiezione z Podlasia. Wśród wyrobów z wikliny plecionkarze zaprezentują nie tylko tradycyjne kosze i koszyczki na święcone, ale także współczesne formy o różnym przeznaczeniu.
Jak zwykle gościć będziemy kilkunastu uznanych i cenionych rzeźbiarzy, którzy przyjadą do nas z różnych regionów kraju. Przywiozą m.in. baranki, figurki świętych, piety i drewniane, ręcznie malowane ptaszki.
Fot. Archiwum muzeum
1. Jarmark Wielkanocny
2. Ekspozycja "Wielkanoc na Kujawach" w Parku Etnograficznym
Kiermasz jest doskonałą okazją do nabycia niepowtarzalnych upominków „na zająca”: drewnianych zabawek, szmacianych lalek i ceramicznych cudeniek.
Panie zainteresowane będą na pewno oryginalną biżuterią z filcu, lnu i naturalnych surowców. Podczas oglądania i zakupów kusić nas będą wspaniałymi aromatami świąteczne wędliny, wypieki oraz przeróżne smakołyki z ekologicznych produktów.
Jak zawsze kiermasz jest doskonałą okazją do osobistych spotkań z twórcami, daje możliwość zakupu przedmiotów wykonanych ręcznie, osadzonych mocno w tradycji polskiej kultury ludowej.
W trakcie trwania imprezy, o godzinie 11.00, 12.00 i 13.00 pracownicy Muzeum oprowadzać będą chętnych po aranżacjach świątecznych w Parku Etnograficznym (w cenie biletu).
Zobacz też:
Zwyczaje wielkanocne na Kujawach
Artyku�y polecane
- Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )