wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-03-11 Jarmark w Toruniu

Sobota z jajem, a niedziela na Jarmarku Wielkanocnym – to propozycje na obecny weekend Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Uczestnicy sobotniego spotkania wezmą udział w warsztatach zdobienia jajek, wyrobu kwiatów z bibuły i kartek wielkanocnych.

 

W niedzielę zjadą się twórcy z całej Polski, by sprzedawać swoje wyroby własnoręcznie wykonane.

 

 

Fot. Archiwum muzeum

Jarmark Wielkanocny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sobota z jajem


Kolorowo zdobione pisanki od wieków goszczą na naszych świątecznych stołach. Dawniej dni poprzedzające poranek wielkanocny wypełnione były krzątaniną związaną z przygotowaniem barwników i materiałów wykorzystywanych do zdobienia jaj.

 

Kobiety zajmowały się pisaniem jajek woskiem, wyskrobywaniem wzorów w barwionej skorupce lub oklejaniem ich wycinankami. 

 

Fot. Archiwum muzeum

Wielobarwne pisanki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzeum Etnograficzne wpisując się w tę tradycję organizuje w sobotę 12 marca o godz. 16.00 rodzinne warsztaty zdobienia jajek, wyrobu kwiatków z bibuły i kartek świątecznych.

 

Uczestnicy spotkania będą mieli niecodzienną okazję nauczenia się różnych technik zdobniczych od twórczyń ludowych z Opolszczyzny i Kujaw.

 

Małgorzata Barnat pokaże jak tworzyć wielobarwne pisanki zdobione woskiem, Krystyna Zagrabska uczyć będzie malowania jajek w kujawskie motywy zdobnicze, a Małgorzata Mateja i Stefania Topola zdradzą tajniki wyskrobywania misternych wzorów w kolorowych skorupkach.

 

Maria Siwiec zaprezentuje sztukę wykonywania innych wielkanocnych ozdób: kwiatów i palemek z krepy. Poza tym uczestnicy będą mieli okazję wykonać kartkę świąteczną inspirowaną łowickimi wycinankami.

 

Fot. Archiwum muzeum

Wielobarwne pisanki


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zainteresowani warsztatami proszeni są o przyniesienie ugotowanych jaj lub wydmuszek.

 


Kiermasz wielkanocny


Jak co roku na tydzień przed Niedzielą Palmową do Muzeum Etnograficznego zjadą licznie twórcy ludowi z całej Polski.

 

W niedzielę, 13 marca od godziny 10.00 do 15.00 na ponad 100 stoiskach  będą prezentować własnoręcznie wykonane wyroby przydatne do ozdobienia wielkanocnego stołu i przygotowania koszyka ze święconką.

 

Na barwnych i bogatych straganach będzie można kupić jajka zdobione różnorodnymi technikami: batikową (z Suwalszczyzny), misternie wydrapywane (z Opolskiego), oklejane wycinanką (z Łowickiego), a także przybrane w koronki, frywolitki i malowane we współczesne artystyczne wzory.

 

Na kiermaszu znajdzie się również szeroki wachlarz tradycyjnych palm: wileńskich, lubelskich, kurpiowskich i pałuckich.

 

Fot. Archiwum muzeum

Jarmark Wielkanocny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie zabraknie ręcznie haftowanych obrusów, serwet i serwetek autorstwa twórczyń z Kujaw, Borów Tucholskich, Żywiecczyzny i Kaszub, a także słynnych koronek koniakowskich i kurpiowskich.

 

Gratką dla kolekcjonerów będą niezwykłe dywany dwuosnowowe przywiezione z Podlasia. Wśród wyrobów z wikliny plecionkarze zaprezentują nie tylko tradycyjne kosze i koszyczki na święcone, ale także współczesne formy o różnym przeznaczeniu.

 

Jak zwykle gościć będziemy kilkunastu uznanych i cenionych rzeźbiarzy, którzy przyjadą do nas z różnych regionów kraju. Przywiozą m.in. baranki, figurki świętych, piety i drewniane, ręcznie malowane ptaszki.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Jarmark Wielkanocny

2. Ekspozycja "Wielkanoc na Kujawach" w Parku Etnograficznym

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kiermasz jest doskonałą okazją do nabycia niepowtarzalnych upominków „na zająca”: drewnianych zabawek, szmacianych lalek i ceramicznych cudeniek.

 

Panie zainteresowane będą na pewno oryginalną biżuterią z filcu, lnu i naturalnych surowców. Podczas oglądania i zakupów kusić nas będą wspaniałymi aromatami świąteczne wędliny, wypieki oraz przeróżne smakołyki z ekologicznych produktów.


Jak zawsze kiermasz jest doskonałą okazją do osobistych spotkań  z twórcami, daje możliwość zakupu przedmiotów wykonanych ręcznie, osadzonych mocno w tradycji polskiej kultury ludowej.


W trakcie trwania imprezy, o godzinie 11.00, 12.00 i 13.00 pracownicy Muzeum oprowadzać będą chętnych po aranżacjach świątecznych w Parku Etnograficznym (w cenie biletu).

 

Zobacz też:

Zwyczaje wielkanocne na Kujawach

Pisanie pisanek

Oklejanie sitowiem

Skrobanie pisanki

Jak zrobić pisankę

Palmy z suchych traw

Pisanki i palmy

Zwyczaje i obrzędy\wielkanocne

Muzea i skanseny\Toruń\muzeum etnograficzne

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263