wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-05-13 Słodka gadka szmatka

W Noc Muzeów w toruńskim Etnografiku spotkają nas niespodzianki inspirowane dwiema ekspozycjami czasowymi. Spotkanie rozpocznie się od wernisażu wystawy Mądrości i gadki z kuchennej makatki, prezentowanej w Spichlerzu w Parku Etnograficznym.

 

Obrazy i hasła z haftowanych dzieł sztuki ludowej staną się podstawą rozmaitych działań.

 

Fot. Archiwum własne

Makatki ludowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Postaci rodem ze świata ludowej wyobraźni zaproszą chętnych do stworzenia żywych makatkowych obrazów, wykreowania swoistego „moralu” inspirowanego umoralniającymi treściami oraz – pod okiem twórczyń ludowych – do haftowania, m.in. wspólnego kolorowego dzieła na ogromnym tamborku.

 

Można będzie także zabrać ze sobą makatkowe hasła samodzielnie nadrukowane na przyniesionych przez siebie częściach garderoby lub płóciennej torbie (do nabycia podczas imprezy).

 

Będzie też okazja do tworzenia własnych współczesnych haseł i mott na makatki oraz zagrania w makatkowy flirt towarzyski.

 

Dzieci znajdą propozycje dla siebie wśród ludowych bajek i zabaw tematycznych oraz na specjalnym stanowisku z makatkowymi kolorowankami. Wzory z płóciennych obrazów będzie można również „wyhaftować” za pomocą piasku i kredy.

 

Ta niezwykła noc będzie także ostatnią okazją do zwiedzenia wystawy Burak z cukrem. Historia i konteksty, gdzie można będzie m.in. poznać kulinarne przepisy na potrawy z buraka cukrowego oddać się degustacji buraczanych słodkości, a także obejrzeć kryształki cukru pod mikroskopem.

 

Fot. Archiwum własne

Fragment wystawy:

1. Fjut

2. Cukier w różnorodnych opakowaniach  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co to jest kanar, a co fjut? Czym szczyci się dobra gospodyni? Czy cukier krzepi? Czego doda zimna woda? U jakiej żony mąż jest zadowolony? I o co chodzi, gdy chłopiec ściska rękę dziewczynie?

 

Uwaga! Muzeum zachęcamy do zabrania ze sobą aparatów fotograficznych, a także bawełnianych koszulek lub płóciennych materiałów do nadruku.

 

Zobacz też:

Cukier krzepi

Burak w malarstwie

Haftowanie makatki

Makatki ludowe

Sztuka ludowa\haft ludowy\makatki ludowe 

Muzea i skanseny\toruń\muzeum etnograficzne

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263