wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-07-12 Jarmark Jagielloński

Lublin, już po raz dziesiąty, będzie gospodarzem Jarmarku Jagiellońskiego, który potrwa od 12 do 14 sierpnia. Jest to wyjątkowa okazja do poznania kultur tradycyjnych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. 250 twórców z Polski, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Litwy i Białorusi, zaprezentuje m.in. garncarstwo, malarstwo na szkle, tkactwo, plecionkarstwo, zabawkarstwo.

 

Tematem przewodnim tegorocznego Jarmarku jest haft tradycyjny.

 

Prezentowane będą hafty z różnych regionów Polski i Europy – jest ich kilkadziesiąt, każdy inny, każdy wyjątkowy i piękny.

 

Te misternie wykonywane ozdoby obrusów, koszul, serwetek poznamy również w Letniej Szkole Rzemiosła Tradycyjnego oraz podczas warsztatów i spotkań tematycznych.

 

Fot. Archiwum WK w Lublinie

Prezentacja haftu ludowego   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z haftem będą związane również wystawy m.in. prezentowana w Galerii Gardzienice wystawa makatki ludowej ze zbiorów Elżbiety Piskorz-Branekovej.


Na Jarmarku nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Na Błoniach pod Zamkiem powstanie podwórko zabaw tradycyjnych, a w przestrzeni Starego Miasta i na Zamku posłuchamy muzyki i opowieści. Ci którzy lubią zdobywać nowe umiejętności znajdą w programie szereg warsztatów rzemiosła.

 

Fot. Archiwum WK w Lublinie

1. Warsztaty tkania

2. Warsztaty haftu

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jarmarkowe Podwórko stanie się przestrzenią, gdzie będzie królowała gra w gumę, kapsle, hacele, czy w klasy. Odnajdziemy tam drewniane klocki Mubabao, bierki, domino i kółko krzyżyk w rozmiarze XXL.

 

Zabawki tradycyjne takie jak klepoki, kurki na pochylni wykonane przez twórców ludowych nie tylko pięknie wyglądają, ale dają szczególnie najmłodszym wiele radości.

 

Odnajdziemy tam również Yurtę Nomadów Kultury, w której będzie można usłyszeć niesamowite Opowieści z walizki, czy wziąć udział w warsztatach stemplowania, robienia kwiatów z bibuły i plecionkarskich.

 

Dookoła Yurty będą skupione również warsztaty dla całych rodzin, między innymi Folkszprycha, czy Gry taneczne prowadzone przez Jacka Hałasa.

 

Program muzyczny w tym roku to specjalna produkcja Warsztatów Kultury, organizatora Jarmarku Jagiellońskiego.

 

W koncercie Re: tradycja wystąpią mistrzowie muzyki i śpiewu tradycyjnego, ich uczniowie oraz artyści znani szerokiej publiczności.


Idea koncertu nawiązuje do projektu filmowego „Szlakiem Kolberga”, podczas którego zostały zainicjowane spotkania artystów pochodzących z różnych środowisk, a muzyka stała się płaszczyzną dialogu.

 

W koncercie wezmą udział m.in. Tymon Tymański, Stanisława Galica-Górkiewicz, Adam Strug, Sławomir Czekalski, Czesław Mozil, Maria Siwiec, Agnieszka i Mateusz Niwińscy, Krzesimir Dębski, Stanisław Głaz i Gaba Kulka.

 

Koncert poprowadzą Agnieszka Obszańska z radiowej Trójki oraz Jacek Hałas – muzyk i śpiewak, animator.

 

Na scenie Jarmarku usłyszymy również artystkę o niezwykłym głosie i charyzmie Joannę Słowińską z zespołem w projekcie Archipelag. To projekt, w którym puls tradycji i energia nowych technologii łączą pieśni wschodniego pogranicza, autorskie kompozycje i tradycyjne obrzędowe pieśni.

 

Na scenie kameralnej Jarmarku wystąpi Maarja Nuut – skrzypaczka i wokalistka z Północnej Estonii. Jej muzyka łączy tradycyjne melodie taneczne, pieśni i opowieści z elektroniką na żywo w celu tworzenia misternych, wielowarstwowych krajobrazów dźwiękowych w strefie, gdzie minimalizm i muzyka eksperymentalna spotykają się z wiejskimi tradycjami muzycznymi.


Każdego dnia Jarmarku po godzinie 22 muzyka zagra do tańca – na jarmarkowych potańcówkach będą rozbrzmiewać oberki, polki, mazurki i fokstroty.

 

Fot. Archiwum WK w Lublinie

Potańcówki  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W tym roku usłyszymy m.in. Kapelę Jana Wochniaka z tanecznym repertuarem regionu radomskiego, Kapelę Kinaszewską / Strelniki grającą tradycyjną muzykę taneczną z Mazowsza i Małopolski północnej, a przede wszystkim repertuar legendarnego skrzypka Tadeusza Jedynaka z Przystałowic Małych, czy Gminną Orkiestrę Dętą z Goraja, z którą odbędzie się również spotkanie i wystawa realizowana przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka.


Dorosłych widzów zapraszamy na spektakl Teatru Wierszalin „Wziołowstąpienie” w reż. Piotra Tomaszuka. To opowieść o Podlasiu, krainie, gdzie żyją jeszcze „wiary stare”, a szeptuchy i szeptuni szepczą swoje „zamowy” ze skutkiem potężniejszym niż gdzie indziej.


Szczegółowe informacje można będzie znaleźć na stronie internetowej www.jarmarkjagiellonski.pl 

 

Zobacz też:

Encyklopedia makatek - Elżbieta Piskorz-Branekova

Encyklopedia haftu - Elżbieta Piskorz-Branekova

Gry i zabawy Sołtysa

 

 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263