Pobierz MP3
- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Festiwal Czango czytaj- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj- Starej babie młodego się zachciało
Partnerzy
Kontakt
2016-07-06 Encyklopedia makatek
ENCYKLOPEDIA MAKATEK. Makatki, haftowane obrazy, niejednokrotnie z wyszytą sentencją, podbijały najpierw domy mieszczańskie, potem robotnicze, a na koniec także wiejskie. Największy rozkwit „makatkowej mody” przypada na różne okresy XX wieku.
Fot. Archiwum Elżbieta Piskorz-Branekova
HISTORIA
„Ojczyzną” makatek kuchennych były tereny dzisiejszych Niemiec i Holandii. Używano ich tam powszechnie już w początkach XIX wieku. Z czasem rozpoczęły one swą stopniową ekspansję na wschód i południe Europy.
Na przełomie XIX i XX wieku zadomowiły się, i już na dobre, i w innych krajach, najpierw w domach mieszczańskich, potem robotniczych, a na koniec także wiejskich. Ten ostatni etap ich migracji miał najczęściej miejsce po pierwszej wojnie światowej.
Największy rozkwit "makatkowej mody" w poszczególnych krajach i regionach oraz w różnych grupach społecznych przypada na różne okresy XX w.
Najdłużej makatki używane były, bo jeszcze w ostatnich dziesięcioleciach XX w., na terenie Słowacji i Węgier. Wszędzie w sposób prosty i obrazkowy propagowały rolę kobiet w XIX-wiecznym społeczeństwie, były odzwierciedleniem głoszonych w tym okresie maksym i ideałów związanych z idealną rodziną.
Najbardziej znaną i powszechnie propagowaną była sentencja niemiecka tzw. trzy K (Kinder, Küche, Kirche - dzieci, kuchnia, kościół), której autorem był najprawdopodobniej cesarz Wilhelm II.
W Polsce, po drobnej modyfikacji brzmiała ona: Kuchnia, Kościół, Kołyska.
Natomiast w Anglii powszechnie głoszoną była maksyma Barefoot and pregnant (boso i w ciąży). Sugerowała ona, że kobiecie nie są potrzebne buty, ponieważ jej podstawowym zadaniem jest rodzić i wychowywać dzieci, a zatem nie opuszczać domu.
Fot. Archiwum Elżbieta Piskorz-Branekova
WYSTĘPOWANIE
Makatki - poza Niemcami i Holandią - występowały w Anglii, Austrii, na Białorusi Zachodniej (w części graniczącej z Polską) oraz w Bułgarii, Czechach, Estonii, Holandii, Francji (w tym wypadku jedynie w Alzacji i Lotaryngii), na Litwie, Łotwie, w Macedonii, Niemczech, Polsce, Rosji, Serbii, na Słowacji, Słowenii, Ukrainie, Węgrzech i w krajach skandynawskich.
Stanowiły element wyposażenia wnętrz niezależnie od wyznania religijnego gospodarzy, były używane w domach zarówno katolików, protestantów jak i ludności obrządku wschodniego.
Fot. Archiwum Elżbieta Piskorz-Branekova
MIEJSCA ZAWIESZANIA
Makatki umieszczano najczęściej w kuchniach. Podkreślały czystość, porządek i przytulność miejsca będącego sercem każdego domostwa – kuchni, które to wnętrze w rodzinach o chłopskim i robotniczym rodowodzie pełniło specyficzną i ważną funkcję.
Tam były zaspakajane podstawowe potrzeby życiowe jej członków (gotowano, jedzono, myto się, wykonywano drobne prace domowe). Tam zazwyczaj przesiadywano w powszednie, jak i świąteczne dni oraz przyjmowano sąsiadów i mniej znaczących gości.
Dlatego też gospodynie zwracały szczególną uwagę na przyozdobienie tego miejsca.
Najczęściej makatki lokowano nad stołem, kuchnią, przy szafkach lub półkach na naczynia, na framugach drzwi łączących wnętrza. W innych pomieszczeniach zwykle zawieszano je wzdłuż łóżek lub ław, ale także przy różnorakich szafkach, komodach i stolikach.
Fot. Archiwum Elżbieta Piskorz-Branekova
FORMY I KSZTAŁTY
Określenie makatki obejmowało nie tylko zawieszane na ścianach prostokątne, sporadycznie kwadratowe, tkaniny ozdobione haftem, najczęściej o wymiarach ok. 50x70cm.
Miano to przynależało także makatkom tzw. kranowym (prostokątny kawałek tkaniny z wycięciem na kran), dwustronnie haftowanym ręcznikom (zawieszane na specjalnych drążkach przysłaniały ręczniki użytkowe), różnorakim kieszonkom (do przechowywania drobnych przedmiotów), ząbkom (przypinanym do półek), oraz jedno lub dwuczęściowym portierom wieszanym na futrynach drzwi.
Fot. Archiwum Elżbieta Piskorz- Branekova
TKANINY i TECHNIKI HAFCIARSKIE
Surowcem na wszelkiego rodzaju makatki były początkowo samodziały z różnych włókien, bardzo szybko jednak ich miejsce zajęły bawełniane tkaniny fabryczne.
Najstarszym i najpowszechniejszym haftem na makatkach był haft konturowy wykonywany sznureczkiem (ściegiem wodnym).
W końcowej fazie "mody makatkowej" pojawiały się na nich także hafty płaskie i krzyżykowe, którymi wyszywano cały motyw lub uzupełniano, wzbogacano wzór konturowy.
W połowie minionego stulecia zarówno makatki jak i ręczniki haftowane często i chętnie zastępowano drukowanymi. Umieszczane na nich motywy i napisy były bardzo podobne jak na wyrobach haftowanych.
Zdobiący je fabryczny druk był jednobarwny (zwykle niebieski) lub wielokolorowy.
Podstawowym atutem tych wyrobów było to, że natychmiast po zakupie nadawały się do używania, i nie wymagały dodatkowego nakładu pracy i były tanie. Najczęściej krawędzie całej makatki podwijano i podszywano ręcznie lub maszynowo białą nitką.
KOLORYSTYKA HAFTÓW
Do wyszyć makatkowych, wykonywanych sznureczkiem używano początkowo nici w jednym kolorze. W Polsce były one najczęściej niebieskie, chociaż występowały też czerwone lub czarne.
Najprawdopodobniej na kolorystykę najstarszych makatek miała wpływ ceramika produkowana w Delfach (Holandia). Była ona zawsze biała, zdobiły ją kobaltowe wzory, które przetrwały na makatkach jako wzory tzw. holenderskie (wiatraki, łodzie, ludzie w strojach etnicznych).
Z czasem makatkowe hafty stały się wielobarwne, niekiedy naturalistyczne i wręcz pstrokate. Makatki zdobione haftami płaskimi i krzyżykowymi były już na ogół wielokolorowe, rzadziej jednobarwne i wtedy najczęściej czarne lub czerwone.
Do wyszywania używano przede wszystkim nici wyrobu fabrycznego, chociaż sporadycznie także farbowanych domowymi sposobami.
Fot. Archiwum Elżbieta Piskorz-Branekova
MAKATKOWE MOTYWY
Zwykle motywy miały charakter schematyczny, płaski, uproszczony, rysowano je bez zachowania perspektywy, nie zawsze zachowując właściwe proporcje postaci i przedmiotów.
Konturowy typ przedstawienia postaci ludzi, zwierząt oraz przedmiotów odwoływał się do wyobraźni oglądającego i dzięki temu naiwne obrazki stawały się czytelne i zrozumiałe. Często ważnym ich uzupełnieniem był tekst pisany.
Makatki pełniły rolę schematycznego, obrazkowego leksykonu, który kreował wartości uważane za najważniejsze w życiu kobiety i jej rodziny. Dlatego też występowały na nich motywy dwojakiego rodzaju: religijne i świeckie.
Na makatki związane z wiarą duży wpływ miała moralizatorska tradycja religii protestanckiej. Natomiast motywy świeckie odzwierciedlały życie nie tylko kobiety, ale w ogóle człowieka.
Mówiły o domu rodzinnym, ojczyźnie (szczególnie tej utraconej), miłości (zarówno spełnionej jak i idealnej), tęsknocie, małżeństwie, stanowiły ABC zasad moralnych i cech dobrej gospodyni (kuchnia, czystość), zaspakajały potrzeby estetyczne pokazując martwe natury, faunę, motywy tzw. holenderskie i etniczne, były ilustracjami do znanych bajek.
SENTENCJE
Bardzo ważnym elementem makatkowej sceny był tekst, chociaż występowały też makatki bez tekstu oraz takie, na których występował on wyłącznie w formie złotej myśli lub modlitwy.
Napis stanowił dopełnienie i niekiedy objaśnienie motywów na rysunku, często był także do niego komentarzem.
W większości wypadków makatkowe sentencje to zwroty jedno- lub dwu zdaniowe najlepiej, jeśli to możliwe, o rymowanej, łatwej do zapamiętania konstrukcji. Ich autorzy nie zawsze przestrzegali reguł ortograficznych i interpunkcyjnych.
Używali wyrazów gwarowych, ignorowali znaki przestankowe, pisali słowa dużą literą ze względu na lepszą kompozycję całości.
Niezbyt powszechnie, ale zdarzało się, że na makatkach zamieszczano teksty z utworów klasyków literatury i poezji lub znanych piosenek ludowych tudzież znane przysłowia.
WYBÓR MAKATKOWYCH SENTENCJI
1. Religia (Bóg)
Czechy - Ewa wiedziała, że owoc z tego drzewa jest zakazany zerwała go jednak i jadła dała Adamowi i on też jadł
Estonia - Pan jest moim pasterzem
Łotwa - Panie dałeś mi poznać drogi życia i napełnisz mnie radością przed obliczem Twoim
Polska - Bez boga ani do proga
Niemcy - Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a one mnie też znają
Słowacja - Aniele stróżu mój opiekuj się moją duszą i ciałem!
Ukraina - Panie, zostań z nami
Węgry - Módl się i pracuj, w pokorze znoś ból i cierpienie, aż nadejdzie czas gdy otrzymasz zasłużoną nagrodę
2. Przywiązanie do ojczyzny i rodzinnego domu
Estonia - Mój dom jest bardzo mały, ale dla mnie najukochańszy
Czechy - Dobre wino i miła dziewczyna to największe dary czeskiej ziemi
Polska - Wszędzie dobrze ale w domu najlepiej
Słowacja - Kto w domu nie zaznał radości, darmo jej szuka na obczyźnie
Niemcy - Pomóż znaleźć drogę powrotną do kraju, bo na obczyźnie nie znalazłem domu
3. Miłość
Czechy - Był pierwszy maj, był miłości czas
Estonia - Miłość rzuca na ścieżki życia piękne kwiaty
Holandia - Niezapominajka wyraża to tak delikatne, że zapomnienie o nim jest bardzo trudne
Łotwa - Miłość jest jak kwiat
Niemcy - Gdy wiosna znów powraca, skowronek powraca i przynosi
wspomnienie minionego szczęścia
Polska - Czy mnie kochasz na zawsze?
Rosja - Ty mnie kochaj, jak ja ciebie i na zawsze bądźmy przyjaciółmi
Słowacja - Była miłość była, do czasów wesela Wesele minęło, miłość odeszła
Ukraina - Kogo serce pragnie temu rade służy
Czechy, Niemcy - Gdy będziemy znów we dwoje…
4. Matka
Polska - Bóg kocha takie dziadki, co słuchają ojca, matki
Niemcy - Tylko matka wie czym jest oddanie i prawdziwa miłość
Słowacja - Największym klejnotem jest serce matki, kto go straci jakże jest biednym
5. Kobieta w kuchni
Czechy - Największym skarbem w kuchni jest kobieta, która potrafi gotować
Estonia - Chcę dobrze zjeść
Holandia -Kto mówi o mnie źle niech nie przystępuje progu mojego domu, ponieważ każdy powinien najpierw ocenić sam siebie
Łotwa - Kuchnia to moje i domu serce
Niemcy - Pięciu było zaproszonych, przyszło dziesięciu, kiedy dolejesz wody do zupy dla wszystkich wystarczy i zawsze wszystkich serdecznie powitasz oraz ugościsz
Polska - Gdy kucharka myślami jest daleko, kot wypija całe mleko
Rosja - Pierwszy blin kumowi
Słowacja - Gdzie Słowaczka warzy, tam się dobrze darzy
Węgry - Moja kuchnia lśni czystością za to kocha mnie mój mąż
Słowenia - Z jajkami, mąką i tłuszczem Mogę dobrze gotować
6. Przywary mężczyzn
Czechy - Mój mąż tylko wodę pije nie żałuję, że z nim żyję
Estonia - Ci mężczyźni którzy są czyści i nie piją alkoholu są czerstwi i zdrowi
Polska - Gotuj dobrze nie żartuję potem z tobą poflirtuję
Słowacja - Kiedy mój mąż będzie pijał tylko wodę, ja nie będę opłakiwać swojej panieńskiej swobody
Słowenia - Ja bym była bardzo szczęśliwa, gdybym miała wzorowego męża
Węgry - Taki mężczyzna mi się podoba, który się po karczmach nie włóczy
7. Czystość i higiena
Bułgaria - Czystość jest największym wrogiem chorób
Estonia - Czystość dla ciała, wiara dla duszy
Niemcy - Powrót czystości
Polska - Chcesz zdrowym być musisz się często myć
Słowacja - Jedna ręka drugą myje
8. Powitanie nowego dnia i pożegnanie minionego
Czechy - Sen już minął, ranek przyszedł, głos skowronka rozbrzmiewa na polu
Estonia - Powitaj słońce z czułością gdy wschodzi rano
Polska - Kto rano wstaje temu Pan Bóg daje
Bułgaria, Macedonia - Dobrego ranka
9. Maksymy ważne w życiu człowieka
Czechy - Jedz co ci dają, odpowiadaj kiedy pytają
Estonia - Dom gdzie nie ma pracy i skrzętności to miejsce stracone dla chleba i soli
Litwa - Praca to cel życia
Niemcy - Praca uszlachetnia
Polska - Bez pracy nie ma kołaczy
Rosja - Pierwsza decyzja najlepsza
Słowacja - Kto się nie leni temu się zieleni
Szwecja - Praca daje chleb
Elżbieta Piskorz-Branekova
Zobacz też:
Sztuka ludowa\haft ludowy\makatki ludowe
Artyku�y polecane
- Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )