Pobierz MP3
- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Festiwal Czango czytaj
Festiwal Czango czytaj- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Partnerzy
Kontakt
2016-12-27 Strój zamojski
Z cyklu ENCYKLOPEDIA STROJU LUDOWEGO. Strój, określamy obecnie mianem zamojskiego, był noszony w południowo - wschodniej Polsce w centralnej części Wyżyny Lubelskiej, na Padole Zamojskim oraz częściowo na Roztoczu Zachodnim i Środkowym.
Tereny, gdzie go przywdziewano, obejmowały mniej więcej obszar istniejącego od 1867 r. do dziś (z 24 letnią przerwą) powiatu zamojskiego i pokrywały się częściowo z ziemiami wchodzącymi w skład Ordynacji Zamojskiej.
Strój ten zaczął wychodzić z powszechnego użycia na przełomie XIX i XX w., a zaprzestano go nosić już przed I wojną światową.
Strój męski zachował się dłużej dzięki temu, że stał się kostiumem scenicznym Orkiestry Włościańskiej założonej przez Karola Namysłowskiego.
STRÓJ KOBIECY
Nakrycia głowy
Dziewczęta - zarówno od święta jak i na co dzień - chodziły z odsłoniętą głową. Mężatki nosiły zawsze czepki, a znano ich dwa rodzaje. Te starszego typu były siatkowe, ozdobione haftem i rozpięte na drewnianej obręczy.
Nowsze noszone jeszcze niekiedy w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku nazywano skośniakami, były znacznie mniejsze i powstawały przez rozpięcie na obręczy tkaniny tybetowej. Czepki te noszono samodzielnie lub przysłaniano chustkami tybetowymi.
Fot. Archiwum Elżbieta Piskorz-Branekova
1. Czepek siatkowy z haftem liczonym rozpięty na drewnianej obręczy
2. Czepek tzw. skośniak z tkaniny tybetowej rozpięty na drewnianej obręczy
Koszula
Pierwotnie była szyta z grubego lnianego płótna, od przełomu XIX i XX wieku z fabrycznego płótna bawełnianego. Zawsze miała krój przyramkowy, przy szyi duży, prostokątny kołnierz, rękawy wszyte w wąski mankiet. Zdobiły ją skromne czerwono-czarne hafty liczone rozmieszczone na kołnierzyku, mankietach, przyramkach i przodach.
Fot. Archiwum Elżbieta Piskorz-Branekova
Koszula kobieca
Gorset + Kaftan
Szyto go z czarnego aksamitu lub sukna. Był lekko dopasowany w talii, a do jego dolnej krawędzi doszywano 12 owalnych klapek (kaletek).
Wszystkie krawędzie gorsetu lamowano czerwoną lub amarantową tasiemką, a przody, podcięcia przy szyi i pachach, a także brzegi kaletek zdobiono naszyciem ze złotej lub srebrnej pasmanterii. Sznurowano go na piersiach kolorową tasiemką. Był raczej elementem stroju panien i młodych mężatek.
Mężatki nosiły najczęściej kaftany. Szyto je najczęściej z gładkich, wełnianych lub płócienny tkanin fabrycznych. Miały prosty krój, były lekko dopasowane, sięgały do pasa.
Rys. Elżbieta Piskorz-Branekova
Wykrój gorsetu:
a – plecy, b – przód (skroić dwa razy), c – kaletka (skroić 12 razy).
Spódnice
Szyte były z tkanin domowego wyrobu. Białe odświętne wykonywano z cienkiego, dobrze wybielonego samodziału lnianego. Codziennych znano dwa rodzaje, jedne zwane malowankami szyto także z lnianego samodziału, ale w gorszym gatunku, a ich powierzchnia była pokryta ciemnym drukiem.
Na drugie tzw. burki przeznaczano samodział lniano-wełniany w ciemne pionowe paski. Wszystkie rodzaje spódnic były szerokie (ok. 300 cm), mocno marszczone po bokach i w talii, miały zapięcie z przodu.
Fot. Archiwum Elżbieta Piskorz-Branekova
Spódnica tzw. malowanka
Zapaski
Najpowszechniej używano prostych zapasek, powstałych przez zszycie dwóch kawałków lnianego samodziału, były one suto przymarszczone w pasie i o tej samej długości co i spódnica.
Na przełomie XIX i XX w. modnymi stały się zapaski z falbaną z różnorakich, cienkich tkanin fabrycznych, niekiedy z białego płótna i wtedy zdobione czerwono-czarnym haftem krzyżykowym o motywach kwiatowych.
Fot. Archiwum Elżbieta Piskorz-Branekova
Zapaska z bawełnianego płótna fabrycznego z haftem krzyżykowym
STRÓJ MĘSKI
Nakrycia głowy
Mężczyźni używali bardzo różnorodnych nakryć głowy. Latem noszono najczęściej kapelusze słomiane ozdobione wstążką. Zimą czapki tzw. śpiczaste z futra baraniego. Ponadto używano tzw. magierek dzianych na drutach, a potem filcowanych oraz tzw. gamerek z grubego sukna.
Fot. Archiwum Elżbieta Piskorz-Branekova
1.Chłopcy z Wielączy ( dwóch w czapkach tzw. śpiczastych, jeden w kapeluszu słomianym), mal. Konstanty Kietlicz-Rayski, pocztówka, 1914 r.
2.Czapka tzw. magierka robiona na drutach i folowana
3.Mężczyzna w kożuchu i czapce tzw. gamerce, mal. Konstanty Kietlicz-Rayski, pocztówka, 1912 r.
Koszula + Pas
Szyta była z cienkiego i średnio wybielonego lnianego płótna. Miała krój przyramkowy, asymetryczne zapięcie, przy szyi najczęściej stójkę, rękawy długie i wszyte w wąski mankiet.
Koszula była długa, sięgała kolan, noszono ją wypuszczoną na spodnie. Jej mankiety, kołnierzyk i fragmenty przodów zdobił czerwono-czarny haft liczony o motywach geometrycznych. Koszulę przepasywano na co dzień zwykłym rzemieniem lub konopnym sznurem, przy stroju paradnym natomiast szerokim skórzanym pasem.
Pas był szyty z podwójnie złożonej skóry w kolorze brązowym. Miał od 20 do 30 cm szerokości, całą jego powierzchnię zdobił wytłaczany ornament o motywach geometrycznych, zapinano go na 3 lub 4 sprzączki.
Fot. Archiwum Elżbieta Piskorz-Branekova
1.Typy z Chłopkowa, fot. ks. St. Samorek, Ziema, 1912
2. Koszula męska
Spodnie
Szyto z lnianego lub konopnego płótna, posiadały bardzo prosty krój. Każdą nogawkę wykonywano z jednego płata tkaniny, a z przodu w pasie poszerzał spodnie trójkątny klin. Miały one na prawym boku niewielki rozporek, ich górną krawędź podwijano, a w powstałą zakładkę wciągany był sznurek.
Kamizelka
Szyta była najczęściej z niebieskiego sukna, miała prosty krój, przy szyi niewielki wykładany kołnierzyk. Zapinano ją na metalowe guziki przyszyte w jednym lub dwóch rzędach.
Fot. Archiwum Elżbieta Piskorz-Branekova
1. Z pow. zamojskiego, fot. ze zbiorów Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, „Ziemia”, 1911
2. Członkowie Orkiestry Włościańskiej, pocztówka
Okrycia wierzchnie (płótnianka + sukmana)
Płótnianka była szyta z grubego płótna samodziałowego. Sięgała do połowy łydek, przy szyi miała wąski i stojący kołnierz, rękawy proste zwężające się przy dłoni.
Nie była zdobiona, noszono ją zwykle rozpiętą, niekiedy przepasywana była podobnie jak koszule skórzanym pasem.
W tym regionie noszono kilka rodzajów sukman. Najbardziej znaną jest sukmana brązowa zdobiona szamerunkiem z czerwonego i jasno granatowego sznureczka.
Fot. Archiwum Elżbieta Piskorz-Branekova
Skrzypek Orkiestry Włościańskiej, mal. Konstanty Kietlicz-Rayski, pocztówka, 1912 r.
Obszywano nim kołnierz, oba przody (do linii pasa), fałdy na bokach i mankiety rękawów. Sukmany niekiedy przepasywano, podobnie jak i koszule i płótnianki skórzanym pasem. Stały się one bardzo popularne dzięki Orkiestrze Włościańskiej Karola Namysłowskiego.
Elżbieta Piskorz-Branekova
Zobacz też:
Artyku�y polecane
- Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )