wiano.eu
YouTubeFacebook

2017-10-02 Dudy Majerczyka

W Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce - Zdroju można zobaczyć wystawę instrumentów ludowych, wykonanych przez Piotra Majerczyka „Tyrlity”pt: "Ej zagrojcie dudzicki..."


Znany multiinstrumentalista, nauczyciel góralskiej sztuki muzycznej, wybitny muzykant Piotr Majerczyk tym razem da się poznać jako konstruktor instrumentów ludowych. Wystawa prezentuje jego dotychczasowe osiągnięcia na tym polu.

 

 

Fot. Aleksander Hordziej
 

Piotr Majerczyk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Można zobaczyć tam dudy podhalańskie, za które otrzymał I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Budowę Instrumentów Ludowych w Szydłowcu w 2016 r., a także złóbcoki.


Piotr Majerczyk od najmłodszych lat związany z folklorem Podhala jest laureatem wielu prestiżowych nagród w ogólnopolskich konkursach instrumentalistów. 

 

Między innymi trzykrotnie zdobył nagrodę główną na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, Złotego i srebrnego zbyrcoka na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich i wielu innych.

 

Fot. Aleksander Hordziej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jego działalność muzyczna imponuje różnorodnością: nagrywa zarówno tradycyjną muzykę góralską oraz twórczo przetworzoną utrzymaną w stylu folkowym a nawet jazzowym.

 

Na swym koncie ma współpracę z Quartetem Zbigniewa Namysłowskiego, Markiem Grechutą, Jerzym Filarem, czy też Pawłem Kukizem, obecnie prócz prowadzenia własnego zespołu Siwy Dym nagrywa również z PathManem i Włodzimierzem "Kinior" Kiniorskim.


Wystawę ilustrują fotografie autorstwa Jana Cieplińskiego, który dokumentował etapy wyrobu dud oraz fotografie ze zbiorów Muzeum autorstwa Natalii Klęsk.

 

Podczas otwarcia wystawy zostanie zaprezentowany film, który powstał w ramach projektu "Rzemiosło tradycyjne i przemysł wiejski Karpat Polskich", zrealizowanego przezMuzeum im. Orkana.

 

Zobacz też:

Rzemieślnicy z Rabki

Muzea i skanseny\rabka-muzeum im. Orkana

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263