wiano.eu
YouTubeFacebook

2017-11-08 Stwórz swoją szopkę

Zachwyćcie nas swoją kreatywnością i stwórzcie własne bożonarodzeniowe cuda – tak do konkursu na wykonanie szopki bożonarodzeniowej namawia dzieci i młodzież w wieku 6 – 16 lat z regionu Mazowsza  organizator Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

 

 

Fot. Archiwum muzeum

1. I miejsce w kategorii surowce naturalne - Mariusz Pesta

2. III miejsce w kategorii surowce wtórne - Julia Majchrzak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczestnicy mają do wyboru dwie kategorie.

 

Pierwsza to wykonanie szopki z surowców naturalnych tj. drewno, rośliny suszone (z wyjątkiem gatunków objętych ochroną), produkty spożywcze pochodzenia roślinnego, plastelina, glina, masa solna.

 

Do drugiej możecie wykorzystać surowce wtórne: plastik, metal, karton, makulatura, szkło, korek, guma, folia aluminiowa, szmaty, płyty CD.


Muzeum - przez organizację konkursu - chce zaszczepić w młodym pokoleniu tradycję wykonywania szopek bożonarodzeniowych.
Młodzi ludzie powinni pielęgnować pamięć zwyczajów przodków. Przy okazji rozwijać pasję plastyczną.

 

Termin dostarczania prac mija 24.11.2017 r.

 

Zaś rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 8.12.2017 r.


Przewidziane są nagrody za najpiękniejsze, najbardziej pomysłowe szopki.


Zanim jednak dzieci i młodzież przystąpią do wykonania szopek, warto przypomnieć tradycję tworzenia szopek bożonarodzeniowych. 

 

Wywodzi się ona z Krakowa i okolicznych wsi. To właśnie tam miały one swój najpełniejszy rozwój formy i artystycznego wyrazu. Do dziś zachwycają piękną, bajkową kompozycją. Są arcydziełami inspirowanymi zabytkową gotycką i barokową architekturą starego Krakowa.

 

Do najpiękniejszych zalicza się te najbogatsze w zdobienia, kolorowe, z misternie wykonanymi detalami oraz z grą świateł i cieni.

 

Fot. Archiwum muzeum

Zbiory z Muzeum Etnograficznego w Krakowie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zastosowanie pierwszych szopek było związane z odgrywaniem przedstawień kukiełkowych. Chodząc po kolędzie, majestrowie w okresie zimowym uzupełniali swoje zarobki.

 

Zamożni mieszczanie zapraszali ich do swoich domów, aby obejrzeć kolędnicze przedstawienie szopkowe. W dzisiejszych czasach pełnią rolę ozdobną, ciesząc nasze oczy.


Szczegóły zasad uczestnictwa oraz niezbędne formularze znajdują się w regulaminie dostępnym na stronie internetowej muzeum: http://mwmskansen.pl/polski-oferta/konkursyprojekty/konkursy-organizowane-przez-muzeum-wsi-mazowieckiej-w-sierpcu

 

Anna Pesta

 

Zobacz też:

Szopki bożonarodzeniowe

Szopki na konkurs

Szopki betlejemskie

Szopki krakowskie

Zwyczaje i obrzędy/bożonarodzeniowe

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263