Pobierz MP3
- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Starej babie młodego się zachciało
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2016-11-09 Szopki na konkurs
Wznoszenie szopek w okresie Świąt Bożego Narodzenia to był bardzo piękny i stary zwyczaj, dużo starszy niż ozdabiane choinki. Tym bardziej smutnym wydaje się być fakt, iż na przestrzeni lat staje się coraz bardziej zapomnianym rytuałem, kojarzonym z odległymi czasami.
By przypomnieć tę nieco uśpioną tradycję oraz pokazać, że może ona z powodzeniem funkcjonować również we współczesnym świecie, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza dzieci i młodzież do uczestnictwa w konkursie na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
Szopki betlejemskie
****
"Nastał dzień radości, nadszedł czas wesela. Z wielu miejscowości zwołano braci. Mężczyźni przygotowali świece i pochodnie dla oświetlenia nocy, co promienistą gwiazdą oświetliła niegdyś wszystkie dnie i lata. Wreszcie przybył święty Boży i znalazłszy wszystko przygotowane, ujrzał i ucieszył się. Mianowicie nagotowano żłóbek, przyniesiono siano, przyprowadzono wołu i osła. Uczczono prostotę, wysławiono ubóstwo, podkreślono pokorę, i tak Greccio stało się jakby nowym Betlejem…”
Tomasz z Celano
pierwszy biograf św. Franciszka z Asyżu
***
Propozycja jest adresowana do dzieci i młodzieży w wieku 6 – 16 lat, będących mieszkańcami regionu Mazowsza.
Do udziału w konkursie skansen zaprasza uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, ale także ośrodków kultury i świetlic.
Przedmiotem rywalizacji konkursowej jest wykonanie przestrzennej szopki betlejemskiej w jednej z dwóch kategorii: surowce naturalne: drewno, suszone rośliny (z wyjątkiem gatunków objętych ochroną), produkty spożywcze pochodzenia roślinnego, plastelina, glina, masa solna lub surowce wtórne: plastik, metal, karton, makulatura, szkło, korek, guma, folia aluminiowa, gałganki, płyty CD itp.
Szopka nie może być podświetlana, a jej wymiary nie mogą przekroczyć 50 cm x 50 cm x 50 cm.
Wykonaną własnoręcznie pracę należy dostarczyć osobiście lub przesłać do MWM w Sierpcu – skansen (dział upowszechniania i promocji) do 28 listopada br.
Zgłoszone do konkursu szopki oceni Komisja Konkursowa powołana przez dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Laureaci zostaną wyłonieni w czterech kategoriach wiekowych oraz dwóch kategoriach dotyczących użytych materiałów (kategoria: surowce naturalne i kategoria surowce wtórne).
Jury, oceniając zgłoszone prace, weźmie pod uwagę następujące kryteria: zgodność pracy z tematem konkursu, inwencja twórcza, pomysłowość, dobór materiałów zgodny z regulaminem konkursu, a także walory artystyczne pracy.
Zgodnie z regulaminem konkursu zostaną przyznane aż 24 nagrody rzeczowe, a wśród nich między innymi sprzęt komputerowy, optyczny i turystyczny. Ogólna pula przeznaczona na nagrody dla laureatów konkursu wyniesie 9840 zł.
Uroczyste wręczenie dyplomów pamiątkowych i nagród odbędzie się 9 grudnia 2016 r. w sali konferencyjnej Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Będzie można ujrzeć wówczas nagrodzone prace zaprezentowane w formie wystawy. Zwieńczeniem konkursu będzie wystawa wszystkich zgłoszonych do konkursu szopek, prezentowana od 16 grudnia do końca lutego 2017 r na terenie skansenu.
Agnieszka Jezierska – Chalicka
Zobacz też:
Zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe
Muzea i skanseny\sierpc\muzeum wsi mazowieckiej
Artyku�y polecane
- Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )