wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-11-09 Szopki na konkurs

Wznoszenie szopek w okresie Świąt Bożego Narodzenia to był bardzo piękny i stary zwyczaj, dużo starszy niż ozdabiane choinki. Tym bardziej smutnym wydaje się być fakt, iż na przestrzeni lat staje się coraz bardziej zapomnianym rytuałem, kojarzonym z odległymi czasami.

 

By przypomnieć tę nieco uśpioną tradycję oraz pokazać, że może ona z powodzeniem funkcjonować również we współczesnym świecie, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza dzieci i młodzież do uczestnictwa w konkursie na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Szopki betlejemskie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

****

 

"Nastał dzień radości, nadszedł czas wesela. Z wielu miejscowości zwołano braci. Mężczyźni przygotowali świece i pochodnie dla oświetlenia nocy, co promienistą gwiazdą oświetliła niegdyś wszystkie dnie i lata. Wreszcie przybył święty Boży i znalazłszy wszystko przygotowane, ujrzał i ucieszył się. Mianowicie nagotowano żłóbek, przyniesiono siano, przyprowadzono wołu i osła. Uczczono prostotę, wysławiono ubóstwo, podkreślono pokorę, i tak Greccio stało się jakby nowym Betlejem…”
 

Tomasz z Celano
pierwszy biograf św. Franciszka z Asyżu

 

***


Propozycja jest adresowana do dzieci i młodzieży w wieku 6 – 16 lat, będących mieszkańcami regionu Mazowsza.

 

Do udziału w konkursie skansen zaprasza uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, ale także ośrodków kultury i świetlic.

 

Przedmiotem rywalizacji konkursowej jest wykonanie przestrzennej szopki betlejemskiej w jednej z dwóch kategorii: surowce naturalne: drewno, suszone rośliny (z wyjątkiem gatunków objętych ochroną), produkty spożywcze pochodzenia roślinnego, plastelina, glina, masa solna lub surowce wtórne: plastik, metal, karton, makulatura, szkło, korek, guma, folia aluminiowa, gałganki, płyty CD itp.

 

Szopka nie może być podświetlana, a jej wymiary nie mogą przekroczyć 50 cm x 50 cm x 50 cm.

 

Wykonaną własnoręcznie pracę należy dostarczyć osobiście lub przesłać do MWM w Sierpcu – skansen (dział upowszechniania i promocji) do 28 listopada br.

 

Zgłoszone do konkursu szopki oceni Komisja Konkursowa powołana przez dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Laureaci zostaną wyłonieni w czterech kategoriach wiekowych oraz dwóch kategoriach dotyczących użytych materiałów (kategoria: surowce naturalne i kategoria surowce wtórne).

 

Jury, oceniając zgłoszone prace, weźmie pod uwagę następujące kryteria: zgodność pracy z tematem konkursu, inwencja twórcza, pomysłowość, dobór materiałów zgodny z regulaminem konkursu, a także walory artystyczne pracy.


Zgodnie z regulaminem konkursu zostaną przyznane aż 24 nagrody rzeczowe, a wśród nich między innymi sprzęt komputerowy, optyczny i turystyczny. Ogólna pula przeznaczona na nagrody dla laureatów konkursu wyniesie 9840 zł.


Uroczyste wręczenie dyplomów pamiątkowych i nagród odbędzie się 9 grudnia 2016 r. w sali konferencyjnej Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

 

Będzie można ujrzeć wówczas nagrodzone prace zaprezentowane w formie wystawy. Zwieńczeniem konkursu będzie wystawa wszystkich zgłoszonych do konkursu szopek, prezentowana od 16 grudnia do końca lutego 2017 r na terenie skansenu.

 

Agnieszka Jezierska – Chalicka

 

Zobacz też:

Szopki betlejemskie

Szopki na konkurs

Wystawa szopek

Szopki na konkurs

Szopki betlejemskie

Szopki ludowe

Szopki betlejemskie

Zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe

Konkurs Sołtysa

Muzea i skanseny\sierpc\muzeum wsi mazowieckiej

 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263