Pobierz MP3
- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Starej babie młodego się zachciało
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2014-12-09 Wystawa szopek
Szopki ceramiczne, szklane, papierowe, zrobione z makaronu, muszelek, suszonych liści i owoców oraz wielu innych materiałów można będzie oglądać we wrocławskim Muzeum Etnograficznym aż do 1 lutego przyszłego roku.
Prace zostały wykonane przez uczestników 22. Wojewódzkiego Konkursu Rzeźbiarskiego, organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury „Śródmieście".
W tym roku na konkurs napłynęło prawie 100 prac ze szkół i domów kultury z całego Dolnego Śląska. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 17 grudnia o godz. 12.00.
Fot Archiwum muzeum
Szopki betlejemskie
Szopki, które otrzymaliśmy są wyjątkowo piękne – mówi Klara Kołakowska, organizatorka konkursu. Wykonane zostały z najróżniejszych materiałów, głównie ekologicznych. Sporo jest figurek uszytych lub ubranych w specjalnie szyte ubranka. Tym razem młodzi autorzy starali się również pokazać uczucia, jakimi darzy się Święta Rodzina, a szczególnie przedstawić miłość matki do dziecka.
Zwykle wykonanie szopki zajmuje około dwóch miesięcy. Wśród pokazywanych na wystawie są również takie, które były przygotowywane znacznie dłużej. Czasami dzieciom pomagają rodzice lub dziadkowie, co w tym wypadku jest mile widziane, bo Boże Narodzenie to rodzinne święta.
Wśród uczestników tegorocznej edycji konkursu znalazły się dzieci osób, które kilkanaście lat temu brały udział w tym wydarzeniu.
Wystawianie szopek bożonarodzeniowych jest zwyczajem zakorzenionym w tradycji Bożego Narodzenia.
Pomysł przedstawiania scen z narodzin Chrystusa powstał w średniowiecznej Italii w XIII w. Spopularyzował go św. Franciszek, wprowadzając do szopki betlejemskiej, prócz wyobrażeń Świętej Rodziny, także woła i osła, obecnie nierozerwalnie kojarzących się ze stajenką.
Do Polski zwyczaj ten przywędrował z franciszkanami, którzy wystawiali w kościołach jasełka. Tradycja budowy szopek przetrwała do dziś, czego przykładem jest prezentowana wystawa, ukazująca dziecięce interpretacje tego tematu.
Zobacz też:
Artyku�y polecane
- Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )