wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-12-09 Wystawa szopek

Szopki ceramiczne, szklane, papierowe, zrobione z makaronu, muszelek, suszonych liści i owoców oraz wielu innych materiałów można będzie oglądać we wrocławskim Muzeum Etnograficznym aż do 1 lutego przyszłego roku.

 

Prace zostały wykonane przez uczestników 22. Wojewódzkiego Konkursu Rzeźbiarskiego, organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury „Śródmieście".


W tym roku na konkurs napłynęło prawie 100 prac ze szkół i domów kultury z całego Dolnego Śląska. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 17 grudnia o godz. 12.00.

 

Fot Archiwum muzeum

Szopki betlejemskie

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szopki, które otrzymaliśmy są wyjątkowo piękne – mówi Klara Kołakowska, organizatorka konkursu. Wykonane zostały z najróżniejszych materiałów, głównie ekologicznych. Sporo jest figurek uszytych lub ubranych w specjalnie szyte ubranka. Tym razem młodzi autorzy starali się również pokazać uczucia, jakimi darzy się Święta Rodzina, a szczególnie przedstawić miłość matki do dziecka.

 

Zwykle wykonanie szopki zajmuje około dwóch miesięcy. Wśród pokazywanych na wystawie są również takie, które były przygotowywane znacznie dłużej. Czasami dzieciom pomagają rodzice lub dziadkowie, co w tym wypadku jest mile widziane, bo Boże Narodzenie to rodzinne święta.

 

Wśród uczestników tegorocznej edycji konkursu znalazły się dzieci osób, które kilkanaście lat temu brały udział w tym wydarzeniu.


Wystawianie szopek bożonarodzeniowych jest zwyczajem zakorzenionym w tradycji Bożego Narodzenia.

 

Pomysł przedstawiania scen z narodzin Chrystusa powstał w średniowiecznej Italii w XIII w. Spopularyzował go św. Franciszek, wprowadzając do szopki betlejemskiej, prócz wyobrażeń Świętej Rodziny, także woła i osła, obecnie nierozerwalnie kojarzących się ze stajenką.

 

Do Polski zwyczaj ten przywędrował z franciszkanami, którzy wystawiali w kościołach jasełka. Tradycja budowy szopek przetrwała do dziś, czego przykładem jest prezentowana wystawa, ukazująca dziecięce interpretacje tego tematu.

 

Zobacz też:

Szopki krakowskie

Szopka na konkurs

Szopki betlejemskie

Szopki ludowe

Szopki betlejemskie

Sanockie szopki

Szopki, Trzech Króli

Szopki i podłaźniki

Szopka łowicka

Nietypowe szopki

Szopki świata

 

 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263