wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-11-06 Szopka na konkurs

Szopka bożonarodzeniowa przypomina nam o narodzinach Jezusa Chrystusa, a tym samym jest pięknym symbolem świąt Bożego Narodzenia. Tradycja wznoszenia szopek sięga przełomu VI i VII wieku i jest związana z rzymską bazyliką Matki Bożej Większej, w której przechowywane są relikwie żłóbka.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do rozpowszechnienia tradycji wznoszenia szopek przyczynił się św. Franciszek z Asyżu, który w 1223 r. w Greccio przygotował szopkę z żywymi postaciami i zwierzętami.

 

Na przestrzeni wieków szopki rozpowszechniły się na szeroką skalę, stając się niejednokrotnie prawdziwymi dziełami sztuki. Choć największe spośród nich liczą kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt starannie dobranych, nierzadko ruchomych elementów, to zawsze w ich centrum znajduje się Dzieciątko Jezus, nad którym pochyla się Matka Boża i święty Józef.


Wprawdzie od czasu powstania pierwszej szopki upłynęło wiele czasu, jednak współcześnie towarzyszą nam one nadal, symbolizując pokój, miłość i nadzieję podczas corocznych obchodów Bożego Narodzenia.

 

Własnoręczne wykonanie szopki to doskonały pomysł na wkroczenie w magiczny czas Świąt a zarazem kultywowanie pięknej polskiej tradycji. Popularyzując tę ideę Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu już po raz trzeci ogłasza konkurs plastyczny pt. „Szopka betlejemska”.

 

Konkurs adresowany jest do dzieci w wieku 6-13 lat. Prace nad konstruowaniem szopki z pewnością pozytywnie wpłyną na rozwój wyobraźni twórczej, dostarczą wiele radości, a wykonane dzieła ujawnią zdolności młodych twórców.

 

W zakresie techniki plastycznej, zastosowanego materiału, a nawet rozmiaru szopki obowiązuje dowolność twórcza. Wykonaną własnoręcznie pracę należy dostarczyć osobiście lub przesłać za pośrednictwem poczty do MWM w Sierpcu (dział upowszechniania i promocji) do dnia 28 listopada.

 

Komisja Konkursowa powołana przez dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oceni prace w dwóch kategoriach wiekowych:

6-9 lat oraz 10-13 lat. W każdej kategorii zostanie wyłoniony Laureat I, II i III miejsca.

 

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody oraz dyplomy pamiątkowe. Wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystego otwarcia wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu” 13 grudnia 2014r. w skansenie.

 

Wszystkie zgłoszone do konkursu prace zostaną zaprezentowane w formie wystawy na terenie Muzeum.


Wszelkie informacje oraz Regulamin konkursu są dostępne na stronie internetowej wwwmwmskansen.pl. Serdecznie zachęcamy do wspólnego kultywowania pięknej tradycji tworzenia szopek bożonarodzeniowych.

 

Agnieszka Jezierska – Chalicka

 

Zobacz też:

Jak zbudować szopkę

Z szopką w Adwencie

Szopka łowicka

Szopka łowicka

Żywa szopka

Szopki, Trzech Króli

Szopki betlejemskie

Szopki ludowe

Szopki betlejemskie

Sanockie szopki

Szopki i podłaźniki

Nietypowe szopki

Szopki świata

 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263