wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-11-25 Ozdoby choinkowe

Muzeum Etnograficzne w Oliwie proponuje wszystkim wielbicielom choinek, powrót do naszych rodzimych i lokalnych tradycji, czyli do wykonania ozdób choinkowych z opłatka, słomy, wełny i bibuły.

 

Zanim na naszych choinkach zabłysły bombki z dmuchanego szkła i kolorowe elektryczne lampki, w przeszłości wieszano własnoręcznie wykonane ozdoby. 

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie mogło zabraknąć wycinanek z opłatka: krążek, gwiazdek i półksiężyców oraz dużych kolorowych sklejonych z opłatków światów.

 

Gwiazdy i światy to oryginalne i wyłącznie polskie ozdoby nieznane poza naszym krajem.

 

Choinki zdobiły też papierowe: długie łańcuchy, ażurowe koszyczki na orzechy laskowe i bakalie, różnego rodzaju wisiorki, pajączki, pawie oczka, Mikołaje, baletnice i aniołki – z oleodrukowymi główkami, wyciętymi z gotowego, kolorowego i błyszczącego szablonu.

 

Ale to co najważniejsze poza świeczkami i lepionymi w domu łańcuchami z różnokolorowego papieru wszystko tam (na choince) można było do gęby włożyć - pisał Melchior Wańkowicz. Drzewko było tak zasobne, że można było koło niego i trzy dni chodzić i objadać się gruntownie. Wisiały na nim i jabłka, i figi, pierniki, orzechy i cukierki, a także bakalie w koszyczkach. 

 

Przygotowanie ozdób choinkowych pozwoli stopniowo budować magiczną atmosferę Bożego Narodzenia, a jednocześnie odpocząć od męczących zakupów i porządków. Muzeum zaprasza 5 i 13 grudnia na warsztaty plastyczne poświęcone wykonaniu ozdób choinkowych.

 

Ozdoby choinkowe http://wiano.eu/article/713

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263