wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-01-13 Rybka na ludowo (2)

Jak rozpoznać, że ryba jest świeża? Po zapachu i wyglądzie. I dlaczego warto jeść ryby? Bo ograniczają niebezpieczeństwo nowotworów, usprawniają pamięć, redukują zmarszczki, poprawiają samopoczucie i pozytywnie wpływają na rozwój naszego organizmu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak rozpoznać, że ryba jest świeża?

 

Zanim kupisz, dokładnie obejrzyj i powąchaj rybę. Jest naprawdę świeża, jeśli:


-    ma świeży, niezbyt intensywny zapach,
-    skóra jest gładka i wilgotna,
-    łuski przylegają do skóry,
-    ogon i płetwy nie są naruszone, chropowate lub suche, powinny być wilgotne i giętkie,
-    mięso jest sprężyste i zwarte, a po naciśnięciu nie pozostaje wgłębienie,
-    oczy są jasne i wypełniają cały oczodół,
-    skrzela są ciemnoróżowe, a nie brązowe czy szare,
-    brzuch nie jest wzdęty.

 

Dlaczego warto jeść ryby? Oto kilka istotnych powodów:

 

1. Ryby ograniczają niebezpieczeństwo nowotworów. Wielonasycone kwasy, zawarte w mięsie ryb, wzmacniają układ odpornościowy oraz powstrzymują rozwój komórek nowotworowych. Witaminy A, D i E zapobiegają tworzeniu się szkodliwych, wolnych rodników tlenu, odpowiadających m.in. za obniżenie sprawności układu immunologicznego i uszkodzenia tkanki nerwowej.

2. Ryby usprawniają pamięć.

Dieta obfita w ryby zwiększa ilość substancji szarej w korze mózgu, dzięki czemu znacznie poprawia się pamięć i koncentracja.

 

3. Ryby korzystnie wpływają na wzrok.

Kwasy wielonasycone, będąc ważnym składnikiem budulcowym błon komórkowych, korzystnie wpływają na układ nerwowy i siatkówkę oka oraz zapobiegają chorobom oczu.


4. Ryby redukują zmarszczki.

Głównie dzięki witaminom A i E, które pozytywnie wpływają na zdrowie skóry. Ryby zmniejszają ryzyko wielu chorób, m.in. miażdżycy, arytmii serca, udaru mózgu i schorzeń reumatologicznych. Działają pozytywnie na układ krwionośny, obniżają ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu oraz znacznie zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów żylnych.

5. Ryby poprawiają samopoczucie.

Zwiększenie spożycia kwasów tłuszczowych, które zawierają wyłącznie ryby, ma ogromny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego umysłu i stan emocjonalny. Widać to w kulturach najrzadziej cierpiących na depresję, gdzie codzienna dieta bogata jest w mięso ryb (Skandynawia, wybrzeża Pacyfiku).

6. Ryby są źródłem łatwo przyswajalnego białka.

Zawarte w rybach białka zawierają aminokwasy o bardzo wysokiej wartości odżywczej. Ponadto mają niewielką ilość tkanki łącznej, co dodatkowo podwyższa przyswajalność białka, która wynosi 97%. Dla porównania – przyswajalność białka pochodzącego z mięsa wynosi 70-80%.

7. Ryby wspomagają prawidłowy rozwój.

Są bogate w witaminy, głównie rozpuszczalne w tłuszczu A i D oraz rozpuszczalne w wodzie – B1, B2, B6, B12 oraz PP, a także niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania składniki mineralne, m.in. żelazo, fosfor, selen, magnez, wapń i jod.

 

Roman Baraszkiewicz

 

Zobacz też: 

Jak przyrządzać ryby oraz Rybki dziadka Nikodema http://wiano.eu/article/759

 

Pasztet z ryb słodkowodnych i Sandacz w kapuście http://wiano.eu/article/763

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263