wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-06-22 Jak zrobić leluję

Jak zrobić wycinankę kurpiowską pokazywały twórczynie ludowe na zajęciach edukacyjnych „Ginące zawody”, zorganizowane w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle. Zręczne ręce twórczyni precyzyjnie wycinały obrazki z papieru posługując się nożycami służącymi do strzyżenia owiec. 


Aż dziw, że takie cudeńka mogą wyjść spod takiego narzędzia!

 

Fot. Archiwum własne

Leluje - drzewka życia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Twórczyni wykonuje leluję  - drzewko życia, inspirowane formą kwiatu w doniczce. Jest to kompozycja pionowa, dwuczłonowa, symetryczna.

 

Część dolna (mniej ażurowa) stanowi podstawę jest zwykle mniejsza, część górna o bogatej ornamentyce zwana koroną jest owalna lub prostokątna.

 

Wielu badaczy uważa leluję za jedną z najbardziej charakterystycznych dla Kurpiów form, występującą jedynie w tym regionie.


Twórczyni zgina kolorowy papier na pół i wycina listki, piórka i inne ornamenty. Po jego rozłożeniu uzyskuje idealną symetrię. Twórczyni nie używa żadnych szablonów. Swoje drzewko widzi oczami wyobraźni.

 

Fot. Archiwum własne

Wycinanie lelui

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak trzeba być utalentowanym, żeby wycinać tak piękne obrazy z papieru, można się przekonać, gdy samemu próbuje się  zrobić wycinankę.

 

 

 

 

 

Symetrię łatwiej utrzymać przy mniejszych formatach, ale ile trzeba mieć zdolności i jaką wyobraźnię gdy wycina się leluje 2,5 metrowe. A tego potrafią dokonać tylko najzdolniejsze twórczynie. 


Z wycinanek kurpiowskich można robić przepiękne kompozycje na ścianę. Im większa wyobraźnia, tym kompozycje piękniejsze. Podajemy przykłady zestawów wycinanek.

 

Fot. Archiwum własne

Obrazy z wycinanek kurpiowskich ozdobią każde wnętrze

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dawniej wycinanki były przyklejane wprost na ścianę. Jak dekorowano izby można obejrzeć zwiedzając Zagrodę Kurpiowską w Kadzidle.

 

Fot. Archiwum własne

Wycinanki naklejone na ścianę

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz też:

Wycinanka kurpiowska http://wiano.eu/article/829

Swięto wycinanki http://wiano.eu/article/272 

a także http://wiano.eu/wycinanki/kurpiowskie 

 

 

 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263