wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-07-09 Haft kujawski

W stroju kujawskim czepce były obowiązkowym nakryciem głowy mężatek. Najpiękniejsze są haftowane na tiulu – noszone od święta. Nawet dawniej nie każda kobieta umiała taki czepek wykonać. Zajmowały się tym niezamożne kobiet tzw. kopiarki, dla których haftowanie stanowiło źródło dochodu.

 

Fot. Archiwum własne

Strój kujawski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czepek był najdłużej zachowanym elementem stroju kujawskiego, noszono go jeszcze w okresie międzywojennym. Ale już po wojnie hafciarki przygotowywały je głównie na konkursy i dla zespołów folklorystycznych.

 

Fot. Archiwum własne

Czepce tiulowe i płócienne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Piękny haft na tiulu był wykonywany już raczej na serwety, obrusy, firanki. Elementy tiulowe wplatane są też w kompozycje na serwetach lnianych.  

 

Fot. Archiwum własne

Elementy tiulowe na lnianej serwecie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na targach sztuki ludowej w Kazimierzu Dolnym podpatrzyliśmy jak haftować na tiulu.

 

Najczęściej stosowanym haftem na czepkach tiulowych był sznureczek, ponadto używano kilku ściegów atłaskowych, które były wykonywane na podkładzie - ścieg właściwy był tak gęsty, że podkład nigdy nie był widoczny.

 

Do tiulu przyszywa się fastrygą kawałek materiału z kilkoma zaznaczonymi motywami. Aplikację przytwierdza się do tiulu gęstymi ściegami atłaskiem po linii wzoru, po czym odcina się zbędny materiał nożyczkami.  

 

 

 

Zobacz też:

Haft kujawski http://wiano.eu/article/648

Haft sieradzki http://wiano.eu/article/1245

 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263