wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-12-30 Sylwestrowe wróżby

Dawniej Sylwester był dniem wróżb, psot i figli. To jeden z tych tajemniczych wieczorów, kiedy bardzo łatwo można było poznać przyszłość. Może warto i dzisiaj spróbować, bawiąc się w poznanie przyszłości z gronem przyjaciół?


Fot. Archiwum własne

Przedwojenne pocztówki noworoczne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na przykład na Kociewiu, młode dziewczyny wróżyły tego dnia o zamążpójściu w przyszłym roku. Ustawiały więc cztery talerze, kładąc na nich po kolei gałązkę mirtu, piasek, pieniądze i wylewając trochę wody.

 

Każda z nich z zawiązanymi oczami podchodziła do stołu i sięgała do jednego z talerzy. W zależności, na który trafiła, dowiadywała się o swoim ślubie, śmierci, bogactwie lub utonięciu.


Do misy z wodą panny wrzucały dwie łupiny orzecha, wkładały w nie trochę wełny i zapalały. Jeżeli łupiny podpłynęły do siebie, wróżyło to zamążpójściem w przyszłym roku. Topiono też powszechnie ołów, lejąc go do miski z zimną wodą. Zastygłe w niej fantazyjne kształty mówiły o przyszłości.


Chłopcy w sylwestrowy wieczór z zapałem oddawali się różnym psotom i figlom. Smarowali drzwi domów gliną i błotem. Wyjmowali furtki z płotów, wynosili je poza zagrodę i chowali.

 

Doskonale bawili się dementując wozy i przednie ich części wkładając na dachy domów. Kominy często zatykali słomą i gałganami. Zdarzało się, że na dach domu ekspediowano nawet psa w budzie.


Znane były także specjalne noworoczne kolędy, które śpiewano chodząc o północy po wsi: 


Aby w tam Nowam Roku kwitła mnyłość, bi namóm szczańście dał
Abi chronił Was od ninawiśći i nicht chorób znał.

 

co oznacza


(Aby w Nowym Roku kwitła miłość, by nam szczęście dał,
Aby chronił Was od nienawiści i nikt chorób nie zaznał
) .


O północy, żeby odpędzić Stary Rok, czyniono ogromny hałas, trzaskano z batów, uderzano w stare patelnie i garnki, potrząsano łańcuchami. Bywało i tak, że strzelano nawet z pistoletów i karabinów.

 

Zobacz też:

Mazurski Sylwester http://wiano.eu/article/168 

Wypieki na Sylwestra http://wiano.eu/article/163

 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263