wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-02-12 Makatki ludowe

Ponad 100 makatek, pochodzących z Bułgarii, Czech, Niemiec, Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier można będzie zobaczyć od 17 lutego do końca maja w białostockim Ratuszu. Europejskie makatki kuchenne – kicz czy sztuka? – zadają pytanie organizatorzy wystawy.

 

Odpowiedzi udzieli sobie każdy sam, oglądając haftowane obrazy.

 

Moda na przystrajanie nimi wnętrz rozpowszechniła się po I wojnie światowej i trwała niekiedy aż do lat osiemdziesiątych XX wieku. Makatki przywędrowały do wielu państw z Niemiec i Holandii.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przez wiele lat uważano je za kicz nie posiadający żadnych wartości estetycznych. Jednak pełniły ważną rolę. Obrazkowy świat w nich zaklęty pokazywał schematycznie potraktowane i godne naśladowania wzorce, uzupełnione aforyzmami często o charakterze moralizatorskim.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Makatki pochodzą ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz w dużym stopniu z prywatnych kolekcji Ľuby Vladykovej i Elżbiety Piskorz-Branekovej. 

 

Jest to już kolejna wystawa makatek. Prezentowane były już w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Było ich ponad 200. Nieco skromniejszą wystawę, bo 50 haftowanych obrazów, pokazano w wołomińskiej Galerii Przy Fabryczce. To co zachwyca w tych prezentacjach, to mnogość pomysłów, jakimi wykazali się twórcy makatek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Makatki nie zatraciły swojego moralizatorskiego charakteru. Być może na nowo zostaną odkryte i nastąpi era dalszego ich rozwoju. Zależy to w dużej mierze od młodych, czy uznają je za sztukę czy kicz.

 

Jednak coraz więcej odnajduje się zwolenników makatek. Zaczynają dekorować nimi swoje wnętrze. Oczywiście nie do każdego wystroju domu pasują, ale tam gdzie zawisną na ścianie, wzbudzą uśmiech, a także nadadzą swoistego charakteru.

 

Zobacz też:

Makatki ludowe (wystawa Wołomin) http://wiano.eu/article/1124

Makatki ludowe (wysawa Ciechanowiec) http://wiano.eu/article/1240

Makatki ludowe http://wiano.eu/makatki-ludowe

 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263