wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-03-06 Wystawa pisanek

Pisanki, plamy a także inne wielkanocne rekwizyty obrzędowe, jak baranki, suszone kwiaty pokazane zostaną na wystawie w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Swoje prace zaprezentuje ponad 50-ciu artystów ludowych. Wystawa potrwa od 13 do 30 marca.

 

Fot. Archiwum muzeum

Pisanki - technika batikowa

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Doroczna wystawa wielkanocna jest organizowana przez muzeum od 1970 roku. Poprzedził ją zorganizowany w 1968 roku konkurs „Wiosenna plastyka obrzędowa”, a z czasem w jej program na stałe wpisał się cieszący się dużym uznaniem mieszkańców Wrocławia kiermasz współczesnych wyrobów wielkanocnych. 

 

Fot. Archiwum muzeum

Pisanki - technika rytownicza

 


 

 

 

 

 

 

 

 

W tym roku swoje wyroby zaprezentują głównie twórcy z Dolnego Śląska. Można będzie zobaczyć między innymi pisanki zdobione techniką batikową, rytowniczą, aplikacjami, palmy plecione z suszonych, barwionych kwiatów, z traw i ziół a także drewniane ptaszki, kwiaty wykonane z cienkich wiórów osikowych lub bibuły.

 

Fot. Archiwum muzeum

Pisanki oklejane kolorowym papierem (łowickie)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzealna ekspozycja jest cennym źródłem informacji o zmianach, jakie następują we współczesnej plastyce obrzędowej regionu. Służy podtrzymywaniu i rozwijaniu sztuki pisankarskiej. Wystawę kończy kiermasz z udziałem wszystkich rękodzielników.

 

Zobacz też:

Pisanki tarnowskie http://wiano.eu/article/1591

Motywy na pisankach http://wiano.eu/article/373

Czym robić pisankę http://wiano.eu/article/375

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263