wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-03-28 Wielkanocny festyn

Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu organizuje 1 kwietnia Jarmark Wielkanocny. W programie m.in. pokazy peklowania mięsa,  kucie wyrobów z żelaza, wyrób naczyń glinianych, zdobienia jaj wielkanocnych i oczywiście kiermasz rękodzieła. 

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Stoiska z piernikami 2. Zabawki ze słomy i wiór

 

 


 

 

 

 

 

 

 

3. Stoisko z pisankami

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atrakcji będzie co niemiara. Jak przystało na Niedzielę Palmową, impreza nie obędzie się bez święcenia palm wielkanocnych. O godz. 15.00 odbędzie się nabożeństwo drogi krzyżowej z poświeceniem palm  przy współudziale zespołu „Szwarne  dziołchy” z Górażdży.


Wielkanoc to nie tylko palmy i pisanki, ale także zabawy wielkanocne, dzisiaj już trochę zapomniane. Najbardziej jest znany oczywiście śmigus-dyngus, ale studenci z Animacji Uniwersytetu Opolskiego przypomną dawne zwyczaje. Mamy bogatą tradycję, to nie tylko oblewanie panien wodą. 

 

Dawniej w Wielkanoc bawiono się np. w kulanie jajec (toczenie jajek po desce), w wrzucanie jajka do dołka, w uderzanie jajkiem o jajko, by sprawdzić komu sprzyja szczęście. A przede wszystkim obdarowywano się pisankami.

 

Każdej pannie zależało na tym, by swojemu ukochanemu wręczyć czerwoną, własnoręcznie oskrobaną czy namalowaną najpiękniejszą pisankę. Podarowywano kolorowe jajka także  innym ważnym w swoim życiu osobom. Stąd na Wielkanoc przygotowywano całe kosze pisanek.

 
Opolszczyzna to ciekawy region, bo tutaj krzyżują się różne kultury regionów. Przesiedleńcy po II wojnie światowej przywieźli ze sobą tradycje, które współgrają ze sobą do dzisiaj.


Organizatorzy przypomną znany w kraju obrzęd topienia Marzanny. Wykona go zespół „Kalina” z Wrocławia.

Jak Wielkanoc, to i suto zastawione stoły. W czasie imprezy nie zabraknie zatem pokazów kulinarnych, m.in. wypieku strucli wielkanocnych w zabytkowym piecu z  Rudziczki , peklowania i wędzenia mięsa w Chałupie ze Starego Lasu, warzenia piwa w Zagrodzie Wełna.

 

Fot. Archiwum muzuem

Stoły wielkanocne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odbędą się też prezentacje stołów wielkanocnych z regionu śląskiego w Chałupie z Budkowic i kresowego w Chałupie ze Starego Lasu.

Impreza jest też okazją do zwiedzenia skansenu, który ożyje nie tylko z racji wielkanocnych prezentacji.  Uczestnikom zostaną udostępnione do zwiedzania obiekty zabytkowe muzeum: Spichlerz z Grudyni,  Zagroda Wełna, Chałupa z Budkowic, Chałupa z Antoniowa (młyn), Chałupa z Kozub, Chałupa z Kamieńca, Chałupa ze Sternalic (szkoła), Chałupa ze Starego Lasu, Kościół z Gręboszowa, Chałupa z Karmonek Nowych (karczma). 


W zagrodach skansenu odbędą się też pokazy ginących zawodów. Zobaczymy kucie wyrobów z żelaza, lepienie naczyń glinianych czy rzeźbienie w drewnie. 

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Lepienie w glinie 2. Rzeźbienie w drzewie

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas imprezy zostanie rozstrzygnięty konkurs „Kroszonki Opolskie 2012” . Jest to już kolejna edycja konkursu, podczas którego dzieci, młodzież i dorośli wykonują pisanki tradycyjnymi metodami. Po wyłonieniu laureatów i przyznaniu nagród, muzeum otwiera pokonkursową wystawę.

 

Fot. Archiwum muzeum

Kroszonki opolskie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ciekawa będzie także wystawa ceramiki huculskiej „Ludzie z lepszej gliny. Ceramika huculska”, ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu oraz ze zbiorów prywatnych,  Spichlerz z Grudyni.


Wystawa zaprezentuje bogactwo form naczyń z oryginalną barwną dekoracją. Na licznych kaflach, misach, dzbanach  i okrągłych pojemnikach na wódkę – kołaczach można podziwiać piękne ornamenty roślinne zwierzęce i geometryczne.

 

 


Na imprezie folklorystycznej nie może zabraknąć muzyki ludowej. Zaprezentują się m.in. zespoły pieśni i tańca „Halka”, „Kalina”, „Echo Krośniacy” , „Szwarne dziołchy” i „Niezłe Ziółka”.

 

Fot. Archiwum muzeum

Występy folklorystyczne

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Zobacz też:

Kroszonki Opolskie http://wiano.eu/article/1422

Ceramika huculska http://wiano.eu/article/1417

Zabawy wielkanocne http://wiano.eu/article/969

Zabawy wielkanocne http://wiano.eu/article/376

Wielkanocne zwyczaje http://wiano.eu/article/1634

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263