Pobierz MP3
- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Festiwal Czango czytaj- Starej babie młodego się zachciało
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2012-04-21 Konopielka włóczebne
Obrzęd wiosennego kolędowania nazywanego włóczebnym lub chodzeniem z konopielką jest dzisiaj mało komu znany. Wiosenne pieśni życzące ucichły w podlaskich wioskach w latach 60-tych XX wieku. Nie znaleziono już ani jednego powodu, dla którego warto było wyjść gromadnie z konopielką. Etnografowie orzekli zgon włóczebnego.
Grafika Joanna Gancarczyk
Paw - symbol Knyszyna
Teraz o zmartwychwstanie włóczebnego zabiega kilka ośrodków, m.in. Knyszyński Ośrodek Kultury – ze swoim projektem Serce dzwonu http://www.sercedzwonu.pl i Muzeum Podlaskie, które organizuje w białostockim ratuszu we wtorek 24 kwietnia o godz. 17. 00 wykład „Pierwszy wieczór Wielkiej Nocy z Konopielką pójdą chłopcy” – czyli o wiosennych pieśniach życzących.
O kolędach, ich funkcji, symbolice opowie Julita Charytoniuk.
Fot. Archiwum własne
Co roku w Knyszynie odbywa się międzynarodowy przegląd pieśni włóczebnych
Dawniej chodzenie z konopielką inaczej włóczebne pełniło doniosłą rolę. Aby zrozumieć istotę tego kolędowania, trzeba przyjrzeć się ludowej wizji świata - ścierania się dobra (Boga) i zła (Diabła). Stawką tej potyczki było dalsze istnienie świata. Bóg powierza sprawowanie kontroli nad siłami chaosu swoim świętym. Sam ingeruje w losy świata jedynie incydentalnie.
Diabeł utożsamiany jest z wodami, chmurami deszczowymi, mgłą, ciemnością, ziemią, smokami, wężami.
W kulturze ludowej pomoc człowieka w utrzymaniu porządku świata jest nieodzowna. W różnych regionach Słowiańszczyzny wierzono, że zaniechanie czynności rytualnych, do których zaliczano pieśni włóczebne, spowoduje zerwanie się diabła z łańcucha i sprowadzi koniec świata.
Oprócz wiosennego kolędowania do czynności utrzymania porządku świata należą między innymi pisanie pisanek czy palenie ogni w wigilię św. Jerzego.
Początek wiosny był uznawany w kulturze ludowej za przełomowy moment roku. Właśnie w tym okresie człowiek musiał zabiegać o utrzymanie ziemskiego ładu i urodzaju, m.in. poprzez śpiewanie pieśni włóczebnych.
Z czasem zapomniano o pierwotnych motywach chodzenia z konopielką. Przez dziesięciolecia śpiewano te niegdyś rytualne
pieśni już jedynie z pobudek towarzyskich, dla podtrzymania wesołej kompani lub też po to, by kultywować zwyczaje ojców.
Pieśni miały zapewnić konkretnemu gospodarzowi dobrobyt i pomyślność. Konopielki były też dedykowane dziewczętom na wydaniu. Były to życzenia szybkiego zamążpójścia i licznego potomstwa.
Wołoczebnikami mogli być wyłącznie młodzi chłopcy, jurni kawalerowie. Zachodzili na podwórka gospodarstw wyśpiewując archaiczne wersety o zupełnie już zapomnianej symbolice.
Gospodarzom życzyli urodzaju, dziewczynom – rychłego zamążpójścia. Za śpiewanie dostawali dary: wódkę, kiełbasę, jajka. Tak było do końca lat 60-tych XX wieku, kiedy to z różnorakich kulturowych i cywilizacyjnych przyczyn wołoczebnicy zamilkli.
Zobacz też:
Konopielka http://wiano.eu/article/820
Konopielka http://wiano.eu/article/422
Artyku�y polecane
- Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )