Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Festiwal Czango czytaj- Starej babie młodego się zachciało
Partnerzy
Kontakt
2012-04-21 Stroje ludowe
W Muzeum Etnograficznym w Toruniu można zobaczyć wystawę „Zofia Stryjeńska – ludowe fascynacje”. Wystawione zostaną 44 obrazy artystki, w większości przedstawiające stroje ludowe. Prace pochodzą z kolekcji własnej Muzeum. Wernisaż wystawy odbędzie się 25 kwietnia.
Fot. Archiwum muzeum - reprodukcje Marian Kosicki
Prezentowane obrazy powstały w latach 30 i 40 XX w. Są wykonane w technice tempery, gwaszu, pochoir, rysunku tuszem. Odzwierciedlają, sięgające jej dzieciństwa, fascynacje ludowością – podaje Bożena Olszewska, autorka scenariusza wystawy.
Obrazy w większości przedstawiają polskie stroje ludowe. Znaczna ich część pochodzi z ostatniej i najobszerniejszej teki graficznej Polish Peasants’ Costumes, wydanej w 1939 roku w Nicei.
Fot. Archiwum muzeum - reprodukcje Marian Kosicki
1. "Stroje ludowe z Wołynia", przed 1939, gwasz
2. "Stroje ludowe. Kujawiak", przed 1939, pochoir
3. "Stroje ludowe. Krakowiak" przed 1939, pochoir
4. "Taniec zbójników nad ogniskiem", 1 poł. XX w., tusz czarny, papier
Pozostałe obrazy pokazują sceny rodzajowe, często i chętnie malowane przez artystkę. Na wystawie można zobaczyć też zabawki nawiązujące do tradycji i folkloru krakowskiego, wykonywane do czasów współczesnych według projektów Zofii Stryjeńskiej.
Tłem dla obrazów malarki są obiekty muzealne – stroje ludowe, meble i inne przedmioty codziennego użytku, wskazujące na źródła artystycznych inspircji. Uzupełnieniem wystawy są archiwalia: rękopisy artystki – bajek i listu do matki, wycinki prasowe itp.
Specjaliści opisują jej styl jako niepowtarzalny. Kto - choć raz zetknął się z twórczością artystki - jest bez trudu w stanie go rozpoznać.
Stryjeńska jest znana przede wszystkim z ludowych stylizacji, charakterystycznej linii, wyrazistych kolorów i geometryzujących form.
Znane były jej folklorystyczne ilustracje, pocztówki z pannami w ludowych strojach i góralami. Projektowała również gobeliny i zabawki, a nawet opakowania do czekoladek znanej firmy.
Stryjeńska była też autorką projektów scenograficznych.
Sukces na skalę europejską przyniosły jej malowidła w pawilonie polskim na międzynarodowej wystawie sztuki dekoracyjnej i przemysłu współczesnego w Paryżu 1925 r. Były to dekoracje o motywach słowiańskich przedstawiające pory roku.
Zafascynowana rodzimym folklorem przetwarzała ludowe motywy i przeobrażała ornamenty. Transponowała stroje nadając kompozycjom rozmach, dynamikę i dekoracyjny rytm.
Linearyzm zgeometryzowanych form dopełniała gamą barw żywych i nasyconych. Istotnym elementem stylistyki, wypracowanej przez artystkę, była też rozbudowana narracyjność scen, często zabarwionych humorem lub groteską.
Zobacz też:
O strojach ludowych http://wiano.eu/article/1177
Tańce ludowe - Stryjeńska http://wiano.eu/article/754
Artyku�y polecane
- Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )