wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-05-25 Pieczenie chleba

Kto smakował chleb z dzieciństwa, pieczony w piecu chlebowym na zakwasie, to wie, że jego walory zarówno smakowe jak i zapachowe trudno porównywać do pieczywa kupowanego dzisiaj w sklepie.

 

Wystarczyło kromkę posmarować masłem – tym prawdziwym wiejskim, własnoręcznie wyrabianym, by zajadać się prawdziwym rarytasem.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Pierwszy kęs chleba upieczonego w piecu chlebowym

2. Piec chlebowy w skansenie w Maurzycach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pieczenie chleba to umiejętność, której trzeba się nauczyć. Dawniej żadna z dziewcząt nie mogła wyjść za mąż, dopóki nie nabyła sztuki wypieku pieczywa. Tej umiejętności zaś uczyły się od swoich matek.

 

Dzisiaj trudno taką wiedzę zdobywać w swoim rodzinnym domu, bo wiele matek nigdy nie upiekło w swoim życiu chleba.

 

Tym więc interesująca jest inicjatywa Muzeum w Łowiczu zorganizowania ośmiu warsztatów pieczenia pieczywa w ramach projektu „Smak dzieciństwa -pieczywo codzienne i obrzędowe w tradycji regionu łowickiego”. Pierwszy taki pokaz odbył się 19 maja w skansenie w Maurzycach. Drugi odbywa się dzisiaj. Daty kolejnych na końcu artykułu.

 

Panie z kół gospodyń wiejskich z Pilaszkowa i Świeryża prezentowały wypiek chleba, figurek obrzędowych i pączków.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Bochenki wkładane do pieca chlebowego 2. Dzielenie chleba - dawniej chleba nie wolno było kroić nożem, tylko łamano się chlebem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczestnicy zapoznali się z procesem powstawania tych wypieków. Zdobyli przepisy i brali udział  w poszczególnych etapach domowej produkcji jak np.:  wykonywanie zaczynu i  rozczynu ciasta chlebowego, formowanie bochenków i lepienie figurek obrzędowych, pieczenie chleba i figurek w piecu chlebowym a także  ucieranie, formowanie i pieczenie pączków.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Przesiewanie mąki

2. Zagniatanie ciasta na chleb - ciasto najlepiej wyrasta w drewnianych miskach lub kopańkach. Dawniej do zagniatania i wyrastania ciasta używano dzieży

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Dzieża

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Potem, gdy wyroby były już gotowe, zaczęła się uczta. Doznaniom smakowym towarzyszyły także niezapomniane wrażenia zapachowe.

 

Wielu dorosłych uczestników warsztatów wracało wspomnieniami do lat dzieciństwa i młodości kiedy sami lub wraz ze swoimi rodzicami  piekli chleb i ciasta na co dzień i na różnorodnie rodzinne uroczystości. Wówczas w całym domu rozciągał się zapach świeżego chleba, bułek, kołaczy czy ciast.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Ucieranie ciasta na pączki

2. Uformowane z ciasta pączki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Gotowe pączki z lukrem

4. Figurki obrzędowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Tradycyjna i współczesna figurka obrzędowa wykonana przez dzieci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co jest niezwykle cenne w organizowanych warsztatach - dzieci i młodzież po raz pierwszy mogli poczuć zapach i skosztować chleba  upieczonego w chlebowym piecu…

 

Jest jeszcze okazja, by uczestniczyć w takich bezpłatnych warsztatach, organizowanych przez muzeum w Skansenie w Maurzycach. Podajemy terminy kolejnych zajęć pieczenia chleba:


1 VI, 23 VI, 7 VII, 21 VII, 18 VIII, 8 IX 2012  w  godz. 12.00 – 16.00

 

Zobacz też:

Wypiek chleba http://wiano.eu/article/1650

Wypiek chleba - konkurs http://wiano.eu/article/1661

Rola chleba http://wiano.eu/article/1663

 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263