wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-04-11 Wypiek chleba

Muzeum w Łowiczu rozpoczyna wielką akcję popularyzującą wiedzę wyrobu i wypieku pieczywa codziennego i obrzędowego według tradycyjnych łowickich receptur. Dowiemy się jak dawniej wypiekano chleb, wychodnie, szczodraki czy kołacze i jaką rolę pełniło pieczywo obrzędowe.

 

Fot. Archiwum muzeum

Plakat "Smak dzieciństwa..."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiedza ta zanika wraz z odchodzeniem starszego pokolenia. Muzeum podjęło się więc upowszechnienia dawnych tradycyjnych receptur. Dowiemy się też jak spożywano pieczywo na dawnej wsi łowickiej, jakim szacunkiem darzyli mieszkańcy chleb, który był zwieńczeniem ich ciężkiej pracy na roli. 

Fot. Archiwum własne

Chleb darzono wielkim szacunkiem. Zawsze okręcany był ściereczką lub ozdobnym ręcznikiem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cykl, na który składają się wykłady, pokazy wypieku i obrzędów, konkurs na tradycyjny wypiek chleba, został zatytułowany „Smak dzieciństwa – pieczywo codzienne i obrzędowe w tradycji regionu łowickiego”.

 

Kulminacją tej akcji będzie wydanie publikacji pod tą samą nazwą, zawierającą przepisy wypieku pieczywa zebrane w terenie i w trakcie konkursu.  Akcja popularyzacyjna zaczyna się 13 kwietnia a kończy we wrześniu.

 

Patronat nad cyklem " „Smak dzieciństwa – pieczywo codzienne i obrzędowe w tradycji regionu łowickiego” objął portal wiano.eu.

 

Zachęcamy was do wzięcia udziału w imprezach organizowanych przez Muzeum w Łowiczu, w siedzibie jak też w skansenie w Maurzycach. We wrześniu na terenie skansenu odbędzie się Wesele Łowickie. Zobaczymy tam obrzęd weselny powiązany z wypiekiem pieczywa obrzędowego.

 

Terminarz:

 

Wykłady:

 

I. Cykl 4 wykładów dotyczących tradycji polskich i regionalnych związanych z postrzeganiem, wytwarzaniem i spożywaniem pieczywa.

 

Miejsce: Muzeum w Łowiczu, wstęp wolny.

 

1. 13.IV.2012 godz. 12.00
Tradycyjne pieczywo codzienne i obrzędowe w regionie łowickim i na obszarze dzisiejszego województwa łódzkiego. A. Plucińska, MAiE w Łodzi. http://wiano.eu/article/1651

 

2.  27.IV.2012 godz. 12.00
Chleb w polskiej kulturze ludowej. Rys antropologiczny. P. Pawlaczyk, PME w Warszawie. http://wiano.eu/article/1663

 

3.  11.V.2012 godz. 12.00
Piekarnicze produkty regionalne. Między tradycją a współczesnością. A. Plucińska, MAiE w Łodzi. http://wiano.eu/article/1689

 

4. 25.V.2012 godz. 12.00
Tradycyjne wyroby piekarnicze dziś. Z doświadczenia piekarza. G. Pabjańczyk, Piekarnia Naturex.

 

 

Warsztaty:


II. Cykl 8 warsztatów dotyczących przygotowania i wypieku różnych rodzajów pieczywa w tradycji regionu łowickiego.

 

Miejsce: Skansen w Maurzycach, wstęp wolny.


Terminy: 19 V, 25 V, 1 VI, 23 VI, 7 VII, 21 VII, 18 VIII, 8 IX 2012   
godz. 12 – 16.

 

 

Konkurs:  

 

III. Konkurs na tradycyjny wypiek

 

Terminy: ogłoszenie konkursu - kwiecień 2012, rozstrzygniecie i wręczenie nagród - Skansen w Maurzycach 08.IX.2012 podczas Europejskich Dni Dziedzictwa.


Informacje o konkursie i karta zgłoszeniowa będą dostępne na stronie www.muzeumlowicz.pl oraz w Dziale Naukowym Muzeum w Łowiczu.

 

Pokazy i wydawnictwa:
 
IV. Pokaz wybranego obrzędu powiązanego z wypiekaniem pieczywa
Termin: Skansen w Maurzycach 08.IX.2012 

 

V.  Wydawnictwo pod nazwą: ”Smak dzieciństwa - pieczywo...” zawierające m.in. tradycyjne przepisy pozyskane w trakcie realizacji projektu. Promocja: X.2012 r.

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263