wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-04-12 Wypiek chleba

W Muzeum w Łowiczu rozpoczyna się cykl wykładów w ramach projektu „Smak dzieciństwa – pieczywo codzienne i obrzędowe w tradycji regionu łowickiego”. 13 kwietnia o godz. 12. kustosz i etnograf Aldona Plucińska z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi opowie o fenomenie chleba w kulturze regionu łowickiego.

 

Fot. Archiwum muzeum

Stolnik weselny ozdobiony szczodrakami

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aby zrozumieć ten fenomen Aldona Plucińska odwołuje się do słów Zbigniewa Herberta w szkicach „Labirynt nad morzem”:

 

W tradycji zadamawia się to, co weszło w świadomość następnych pokoleń i wywiera ciągle wpływ na umysły. Istnieje błędny pogląd, że tradycja jest czymś podobnym do masy spadkowej i że dziedziczy się ją mechanicznie (…) W istocie każdy kontakt z przeszłością wymaga wysiłku, pracy, jest przy tym trudny i niewdzięczny, bo nasze małe „ja” skrzeczy i broni się przed nim.

 

Osoby, które podejmują się zachowania tej tradycji, przekazania jej sensu następnym pokoleniom, są żywymi nośnikami dziedzictwa narodowego.  I tak należy postrzegać wysiłek Aldony Plucińskiej, która włączyła się w popularyzację zanikających tradycji związanych z pieczywem codziennym i obrzędowym.

 

Pieczywo to zajmuje szczególne miejsce w naszej kulturze. Wiąże się bowiem z kultem rodziny, domostwa z wyeksponowanym paleniskiem, i stołem wraz z rytuałem spożywania pokarmów jako sacrum domu polskiego. A cnota, gościnność stała się podstawową polską cechą narodową, znaną na świecie.

 

Fot. Archiwum muzeum

Piec chlebowy wolnostojący - skansen w Maurzycach

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Jak czytamy w „Kuchni polskiej i romantycznej”: W Polsce jak chyba nigdzie indziej, jedzenie ma sens szczególny; już w obyczaju sarmackim istniał przymus i obowiązek jedzenia, a uczty i potrawy miały swój ceremoniał i symbolikę.

 

Muzeum w Łowiczu rozpoczyna wielką akcję popularyzującą wiedzę wyrobu i wypieku pieczywa codziennego i obrzędowego według tradycyjnych łowickich receptur. Dowiemy się jak dawniej wypiekano chleb, wychodnie, szczodraki czy kołacze i jaką rolę pełniło pieczywo obrzędowe. To jest nasze wielkie, polskie dziedzictwo, które musimy pielęgnować.

 

Zobacz terminarz imprez : http://wiano.eu/article/1650

 

 

Zobacz też:

 

Rola chleba http://wiano.eu/article/677

Magia chleba http://wiano.eu/article/1377

Magia chleba http://wiano.eu/article/688

MIEJSCE NA REKLAMĘ
Artykuły polecane
Najczęściej czytane
do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263