wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-08-31 Wykopki w Sierpcu

Jesień to na wsi niezwykle pracowity czas: wykopki, gotowanie przetworów, kiszenie kapusty, obróbka lnu i wełny. Jak dawniej bywało, będzie można zobaczyć 2 września w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.


W tym dniu zwiedzający poczują się jakby cofnęli się w czasie. Na polach, przylegających do zagród zobaczą tradycyjne metody zbioru ziemniaków: kopanie ziemniaków przy pomocy motyk, zbiór ziemniaków przy pomocy kopaczki konnej, jak również pokaz sortowania ziemniaków.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Kopanie ziemniaków przy pomocy motyki

2. Kopanie ziemniaków kopaczką konną

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Kopaczka konna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zanim na wsi pojawiły się kopaczki konne, kobiety wyruszały w pole z motykami i ręcznie wykopywały ziemniaki. Oj, jakże to ciężka była praca. Od ciągłego zginania, bolały potem plecy. Uczestnicy będą mogli się sami o tym przekonać, biorąc w ręce motyki i ukopać sobie nimi ziemniaki.

 

Nic zatem dziwnego, że chłopi z entuzjazmem przywitali na wsi mechanizację. Kopaczki konne zrewolucjonizowały prace w polu – szybciej się ziemniaki zbierało i plecy już nie bolały.


Przed mechanizacją chłopi musieli sortować ziemniaki ręcznie. Trzeba było oddzielić sadzeniaki (czyli te, które potem na wiosnę sadziło się ponownie do ziemi, by otrzymać plony) od ziemniaków przeznaczonych na własne potrzeby. Potem maszyny usprawniły selekcję bulw.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Sortowanie ziemniaków

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


W wybranych zagrodach wiejskich zwiedzający będą mogli też podpatrzeć proces gręplowania owczej wełny, przędzenie wełny na kołowrotku, kręcenie powrozów.

 

Dzisiaj po sznurek idziemy do sklepy, dawniej chłopi sami musieli go sobie wyprodukować. Robili go z włókna konopii na kołowrotku powroźniczym. Włókno trzeba było wielokrotnie skręcić, by otrzymać powróz – gruby sznur niezbędny w gospodarstwie wiejskim. 

 

Fot. Archiwum własne

Pokaz skręczania powrozu na kołowrotku powroźniczym w skansenie w Klukach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz też:

Skręcanie powrozu http://wiano.eu/article/1686

 


W jednej z chałup uczestnicy przyjrzą się kiszeniu kapusty, w innej będą próbować kiszonych ogórków i domowych dżemów.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Pokaz kiszenia kapusty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz też:

Kiszenie kapusty http://wiano.eu/article/1259

 

 

Ziemiopłody wykorzystane do pokazów pochodzą z upraw własnych, a maszyny i narzędzia wykorzystane do pokazów – ze zbiorów Muzeum. 

Jest to więc dobra okazja, aby przyjrzeć się z bliska zabytkowym maszynom, których dzisiaj nie zobaczymy już na polu.


Na wiejskim kiermaszu będzie można kupić ziemniaki, buraki, kapustę, marchew, a nawet dorodnego królika i kaczkę. Imprezę wzbogacają koncerty i widowiska obrzędowe w wykonaniu zespołów folklorystycznych i kapel.

 

Zobacz też:

Wykopki http://wiano.eu/article/1253

Okrężne po wykopkach http://wiano.eu/article/1247

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263