wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-02-12 Św. Walenty

Tak hucznie obchodzone Walentynki, w Polsce znane są dopiero od lat  90. XX wieku. Przywędrowały do nas z USA i Europy Zachodniej. Tam bowiem Św. Walenty już od dawna jest patronem zakochanych. W Anglii tradycja obdarowywania bliskich podarunkami i wysyłania do nich kartek z wyznaniami uczuć sięga XVI wieku.


Muzeum Etnograficzne w Toruniu w dzień św. Walentego przypomni całą prawdę o św. Walentym w ramach cyklu popularnonaukowych wykładów etnologicznych dla młodzieży i dorosłych (godz.18.00).

 

Dr Olga Kwiatkowska opowie też m.in. o tym dlaczego niektórzy Polacy nie chcą świętować walentynek. Ale udzieli również rad tym, którzy lubią to święto. Opowie o tym, jaki jest repertuar walentynkowych zachowań. 


Nie wszyscy wiedzą, że św. Walenty  jest także orędownikiem ludzi chorych na padaczkę i cierpiących z powodu chorób nerwowych. 

 

Fot. Archiwum muzeum

św. Walenty - obraz ze zbiorów MET

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Walenty był biskupem Terni, zamieszkiwał w państwie rzymskim, gdzie około 270 roku, po wcześniejszych torturach, został ścięty mieczem. Działo się to za czasów panowania cesarza Klaudiusza II.


Legenda głosi, że niedługo przed wykonaniem wyroku Walenty uzdrowił córkę więziennego strażnika. Przywrócił dziewczynie wzrok, a w drodze na śmierć posłał do niej list, który podpisał „Od Twojego Walentego”.


Już w średniowieczu święty Walenty był wzywany przez epileptyków oraz cierpiących na choroby nerwowe. W tradycji polskiej podagrę i padaczkę nazywano chorobą Św. Walentego. Modlono się do niego także podczas zachorowań na dżumę.


W polskich kościołach 14 lutego odprawiano msze w intencji chorych, którym dokuczały wspomniane choroby. Na Kurpiach do kościoła przynoszono wota w kształcie kulek lub krążków. Z przymocowanymi do czoła wotami, modląc się, obchodzono trzykrotnie ołtarz. Inne wota kształtem przypominały niemowlę z otwartą buzią. Takie wotum wykorzystywane było podczas modlitwy o zdrowie dla chorych, płaczących nocą dzieci.


Z kolei na Pomorzu w ten dzień przynoszono do kościołów świece, których długość odpowiadała wzrostowi chorego, za którego się modlono.


W ikonografii Święty Walenty przedstawiany jest w stroju biskupa, ornacie, z kielichem i mieczem oraz chłopcem, którego leczy  z padaczki. Warto także pamiętać, że relikwie tego świętego znajdują się w kościele farnym w Chełmnie.


Kuba Kopczyński


Zobacz też:

Dzień zakochanych http://wiano.eu/article/802

Walentynki http://wiano.eu/article/317

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263