wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-07-18 Jarmark zabawek

Sztukę regionu, m.in. zabawki ludowe zaprezentują twórcy ludowi podczas jarmarku, organizowanego przez Muzeum Orkana w Rabce. Impreza odbędzie się 21 i 22 lipca przy zabytkowym kościółku w Rabce Zdroju z okazji odpustu św. Marii Magdaleny.

 

Tematem przewodnim będzie rzeźba, zabawkarstwo, snycerka, garncarstwo i tkactwo.

 

W związku z wystawą pt. “Zabawka ludowa ze zbiorów Muzeum” swoje wyroby i warsztat zaprezentują w poniedziałek zabawkarze z okolic Stryszawy i Żywca.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Pokaz wyrobu konika na kobylnicy

2. Koniki ludowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przez cały dzień będzie trwać również kiermasz regionalny. Od 11:00 – 13:00 odbędą się pokazy zabawkarstwa, garncarstwa, plastyki obrzędowej, rzeźby oraz metaloplastyki.

 

Dodatkową atrakcją będzie możliwość wzięcia udziału w warsztatach zabawkarskich prowadzonych przez Łukasza Mentla – potomka Teofila Mentla, od którego zaczęło się wytwarzanie stryszawskich malowanych ptaszków.

 

Typowe ptaszki stryszawskie to dudki, sowy, kogutki, bociany i zięby oraz ich kompozycje na gałązce czyli gniazdku.(tzw. rodzinki).

 

Fot. Archiwum muzeum

Ptaszki stryszewskie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak powstał pomysł rzeźbienia ptaszków? Legenda mówi, że pewien Stryszawianin – Teofil Mentel – był na usługach u pustelnika w Kalwarii. Na zakończenie służby otrzymał od pustelnika książkę z obrazkami ptaków.

 

Kiedy wrócił do Stryszawy na podstawie ilustracji zawartych w książce zaczął rzeźbić ptaszki w drewnie. Pod jego wpływem także sąsiedzi zaczęli rzeźbić.

 

Ptaszki zwykle nie są malowane w kolorach w jakich występują w przyrodzie, są bardziej kolorowe – dlatego też często nazywane są „rajskimi ptaszkami”.

 

Oprócz ptaszków do najstarszych zabawek ludowych należą wózki, taczki, kołyski, grzechotki, karetki z konikami, koniki na kółkach, klepoki – machające skrzydełkami ptaszki. Dawniej malowano zabawki wyłącznie farbami roślinnymi.

 

Jarmark będzie mieć też oprawę muzyczną. W niedzielę wystąpi kapela z zespołu “Robcusie” , natomiast w poniedziałek zespół “Majeranki”. Na zakończenie poniedziałkowego “Jarmarku w Muzeum” goście usłyszą koncert organowy w wykonaniu Michała Białko z Krakowa.

 

Zobacz też:

Zabawki ludowe w Kolbuszowej http://wiano.eu/article/2181

Ludowe klapoki http://wiano.eu/article/2174

Fujarka ludowa http://wiano.eu/article/2173

Zabawki ludowe http://wiano.eu/article/2007

Zabawki ludowe http://wiano.eu/article/1994

Ludowe zabawki http://wiano.eu/article/1034

 


 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263