wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-05-15 Kogut zielononóżki

Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu rozpoczęło akcję "ożywiania" ekspozycji
muzealnej. W jednej z zagród zamieszkały już trzy koguty zielononóżki. Są to pięknie upierzone koguty. Do lat 60-tych panowały na polskich podwórkach.

 

Potem gdy nastała era ferm, zaprzestano hodowli tej polskiej rasy kur.

 

Fot. Archiwum muzeum

Koguty zielononóżki  

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Zielononóżka kuropatwiana została sprowadzona do Polski po wojnie. Obecnie coraz więcej osób, w tym także skanseny, przywraca hodowlę zielononóżki.

 

Jaja od takich kur są zdecydowanie zdrowsze od brojlerów hodowanych na farmach. Ale co dla nas ważniejsze, powraca wraz z nimi obraz dawnej polskiej wsi.

 

Zielononóżki nie da się trzymać na fermach. Koguty dumnie prowadzają swoje kury po podwórku. Koguty tej rasy są piękne. To właśnie one stały się motywem ludowym na haftach czy łowickich wycinankach.

 

Kogut posiada duży, czerwony grzebień i czerwone zausznice. Pióra są przepięknie ubarwione, jakby je malowano akwarelą. Na piersi, brzuchu i udach są czarne – kontrastują z kolorowymi na grzywie oraz siodle. Koniec ogona znów przechodzi w czarny kolor, ale już z zielonkawym połyskiem.


Muzeum Wsi Opolskiej zapowiada, że w kolejnych miesiącach pojawią się kolejni lokatorzy: kury, owce wrzosówki i króliki. Gospodarze mają nadzieję, że zwierzęta polubią nowe miejsce pobytu, a zwiedzającym umilą zwiedzania, zwłaszcza dzieciom.

 

Zobacz też:

Gołoszyjka Polska

Kaczki i kury

Kury czubatki zaloty

Życie w kurniku

Drób w skansenie

Kury, kaczki i inne

W sierpeckim kurniku


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263