wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-09-06 Życie w kurniku

Jak toczy się życie w kurniku, podpatrzyliśmy w skansenie w Kłóbce. Pełno jest tam kur, kaczek, a nawet gołębi. Kiedy im się przypatrywaliśmy, ptactwo po całym dniu powoli schodziło się na noc do kurnika.

 

W społeczności tej - tak jak i ludzi – zachowana jest hierarchia. Jedne ptaki dominują nad drugimi, strzegąc swojej pozycji w gromadzie.

 

Fot. Archiwum własne

Kurnik w skansenie w Kłóbce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Zanim posiadają w kurniku na swoich grzędach, dziobią ostatni swój posiłek.

 

Dawniej sypano im ziarno pszenicy, lub owsa oraz kartofle z dodatkiem osypki. Dostawały pożywienie trzy lub cztery razy dziennie. Zboże sypano im wprost na ziemię przed kurnikiem, zaś kartofle kładziono w długie i wąskie koryto dłubane w cienkim klocu lub zbitym z desek.

 

Fot. Archiwum własne

Korytka zbite z desek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W pobliżu korytka ustawiano miskę, garnek lub korytko napełnione wodą.


W skansenie w Kłóbce zadbano o to, aby odtworzyć wygląd dawnego gospodarstwa. Coraz liczniejszą mają tą społeczność. Wśród dorosłych osobników plączą się małe: kurczęta i kaczęta. Matki strzegą swoich stad.

 

Gotowe są zaatakować, gdy inna matka: kura czy kaczka zbliża się do jej rodziny. Małe podążają za kurą lub kaczką nie zawsze chętnie. Coś odciągnie ich uwagę, a potem gorączkowo dopadają stada.

 

Aby ułatwić wchodzenie młodym do kurnika, oparto o próg deskę. Matki nie wezmą je na ręce, więc muszą sobie same radzić w pokonaniu przeszkód. Pomocą służą im ich malutkie skrzydełka.

 

Życie w kurniku

 

 

Zobacz też:

Drób w skansenie http://wiano.eu/article/2170

Drób, osły i żurawie http://wiano.eu/article/2128

Kaczki, kury i inne http://wiano.eu/article/1178 

Patron zwierząt http://wiano.eu/article/1814

Kozy w Kolbuszowej http://wiano.eu/article/2190

Skansenowski Juruś http://wiano.eu/article/392

 

 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263