wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-07-21 Malwy w ogódkach

Malwy niezwykle malownicze kwiaty kojarzą się z sielskim obrazem. I słusznie, bo stanowiły podstawowy gatunek wysiewanych roślin w wiejskich ogródkach. Malwy sadzono przede wszystkim tam, gdzie mieszkały panny na wydaniu. Kwiaty te miały informować chłopców z innych wsi, gdzie mają szukać swoich wybranek serca.

 

Fot. Archiwum własne

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przez lata rośliny te były niedoceniane. Zaczęły znikać z wiejskich ogródków. Obecnie powraca moda na malwy.

 

Kwiaty malwy są duże, o średnicy 4-5 cm. Osadzone są w górnej części łodygi. Mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne. Barwy kwiatów są dość różnorodne: białe, różowe, różowo-fioletowe, bordowe lub ciemnoczerwone, a nawet prawie czarne. Rzadziej można spotkać malwy o kwiatach żółtych.

 

Fot. Archiwum własne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malwy kwitną od końca czerwca aż do października. Jeśli będzie się usuwać przekwitłe kwiatostany, wówczas pobudzimy roślinę do wydawania kolejnych kwiatów, przedłużając jej żywotność.


Malwy ze względu na swoją okazałość najczęściej sadzi się jako osłony przy ogrodzeniach, murach i wejściach. Rosną nawet do 2 m wysokości.  Należy wybrać stanowisko ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. 

 

Fot. Archiwum własne

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wokół nich nie powinno się sadzić róż, bo w ich towarzystwie wypadają blado. Za to urodę malw podkreśli sąsiedztwo floksów –płomyków czy kosmosów.

 

Zobacz też:

Wiejskie ogródki

Ogródki przydomowe

Wiejskie ogródki

 


 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęœciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl