wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-09-04 Zbóje i zbójnictwo

„Zbóje i zbójnictwo – sceny z życia beskidzkich zbójów” pod takim tytułem odbędzie się w niedzielę 7 września w skansenie w Chorzowie impreza folklorystyczna. Podczas niej będzie można zobaczyć napad zbójnicki,  wziąć udział w zbójnickich śpasach czyli grach i zabawach dla gości i posłuchać muzyki karpackiej, zbójnickich anegdot oraz kawałów.


Na scenie wystąpią multiinstrumentalista – Jacenty Ignatowicz, dudziarze, a także heligoniści ze Słowacji i Beskidu Żywieckiego. Odbędzie się pokaz tańca zbójnickiego i wystrzał ze zbójnickiej armaty.

 

Na zakończenie zobaczymy inscenizację powieszenia na szubienicy Juraja Janosika.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Janosik i zbóje w jaskini

2. Wieszanie Janosika

3. Występy beskidzkich górali

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opowieści o zbójnikach są częścią góralskiego folkloru. Niekiedy są wręcz fantastyczne. Janosik w polskiej kulturze ludowej był postrzegany jako dobry zbójnik, który zabierał bogatym, aby rozdawać biednym. Bardziej rzetelna ocena tej historycznej postaci była na Słowacji i na Węgrzech.

 

Fakty o Janosiku są w większości dobrze znane i udokumentowane.  Janosik wiódł hulaszcze życie. Podczas zabaw wydawał zdobyte bogactwa, zwłaszcza miał gest w stosunku do dziewcząt. Mit o Janosiku był ludziom potrzebny, bo dla nich stał się symbolem wolności jako buntownik panującego systemu.


Janosik był bohaterem książek i filmów. Stał się tematem twórczości artystów malarstwa i grafiki oraz  rzeźby.


Nie tylko w Polsce imprezy folklorystyczne są poświęcane Janosikowi.

 

Corocznie w pierwszy weekend sierpnia odbywają się „Janosikowe dni” w Żylinie w tamtejszym Muzeum Poważa (Považské muzeum). Można też tam oglądać stałą ekspozycję „Janosik a Terchova”, poświęconą sławnemu zbójnikowi.

 

Wystawa prezentuje historię Janosika w dokumentach i fotografiach, ale także na obrazach, na szkle, grafice, rzeźbie, malowanej ceramice.

 

Ekspozycja traktuje życie Janosika i jego tradycje jako etnografię regionu: architekturę ludową, pasterskie szałasy, wyroby tekstylne, odzież, hafty i sprzęty gospodarstwa domowego.

 

Zobacz też:

Zbójnicy, zbójnictwo

Janosik na szkle

Obrazy na szkle


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263