wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-03-06 Spotkania z tradycją

Z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury w małej miejscowości Borki k. Woli Osowińskiej co roku odbywają się Spotkania z Pieśnią i Tradycją Wielkopostną. Ideą przewodnią tegorocznego spotkania są słowa: „Wierzę w Ewangelię”. Rok temu przyświecało hasło: „Wierzę w Syna Bożego”.


W programie jest zaplanowany koncert rzadko śpiewanych ludowych pieśni wielkopostnych, konkurs na najbardziej okazałą palmę wielkanocną, wykonaną w sposób tradycyjny oraz konkurs połączony z degustacją potraw wielkopostnych i wielkanocnych.


Uroczystości rozpoczynają się w kościele parafialnym od poświęcenia palm i procesji. Uczestnicy przywożą jedną palmę. Komisja konkursowa ocenia jej wielkość, staranność wykonania i dobór tradycyjnych materiałów.

 

Fot. Archiwum GOK Borki

Niedziela Palmowa w Borkach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najbardziej okazałe są te sięgające kilku metrów wysokości. Górują one majestatycznie nad głowami uczestników. W zeszłym roku do konkursu zgłosiło się 14 zespołów - z powiatu radzyńskiego, parczewskiego, lubartowskiego i ryckiego- które przygotowały również potrawy wielkopostne i wielkanocne.

 

Zespoły zgłaszają do konkursu po dwie potrawy wielkopostne i wielkanocne oraz dołączają przepisy. Konkurują nie tylko smakiem, ale także estetyką wykonania. Stoły zastawione potrawami są niezwykle kolorowe. Dominują oczywiście kolory wiosenne: zieleń, biel i żółć.

 

Fot. Archiwum GOK Borki

1. Statuetka konkursowa

2.3.4.5.6. Potrawy konkursowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po zakończeniu konkursu odbędzie się degustacja potraw, a następnie podsumowanie konkursu na wykonanie tradycyjnej palmy podlaskiej. Gminny Ośrodek Kultury już po raz siedemnasty organizuje Spotkanie z Pieśnią i Tradycją Wielkopostną. W tym roku uroczystość ta odbędzie się 29 marca – w Niedzielę Palmową. 

 

Zobacz też:

Palmy podlaskie

Recytacja w Borkach

Gmina Borki

Tradycja weselna

Wydarzenia w Borkach


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263