wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-03-20 Powitanie wiosny

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza na „POWITANIE WIOSNY W SKANSENIE” – 20 marca 2015 r. (piątek), godz. 10.00 – 14.00. Warunkiem udziału w imprezie jest wykonanie kukły Marzanny i zgłoszenie jej do konkursu w dniu 20.03.2015  r.

Imprezę rozpoczyna konkurs na najciekawszą Marzannę, którego głównym założeniem jest wykonanie kukły Marzanny. Wszystkie zgłoszone do konkursu prace zostaną zaprezentowane przez ich autorów podczas parady Marzann.

 

Następnie orszak wiosenny uda się nad rzekę, gdzie zgodnie z tradycją Marzanna zostaje spalona i utopiona.

 

W salach dydaktycznych odbędą się projekcje prezentacji multimedialnej „Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu” przybliżającej bogatą symbolikę Świąt Wielkanocnych. Ponadto uczestnicy imprezy zwiedzą dwór, galerię rzeźby i powozownię oraz 10 chałup z końca XIX i początku XX w.

 

Nie zabraknie przejazdu wozem konnym po terenie skansenu, podczas którego będzie można podziwiać budzącą się do życia przyrodę. Zwieńczeniem imprezy będzie ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek.

 

Aby wziąć udział w imprezie należy dokonać zgłoszenia z co najmniej 3 – dniowym wyprzedzeniem.  Rezerwacje przyjmowane są telefonicznie (nr tel. 24 275 28 83 wew. 36 lub 37)  oraz drogą mailową (rezerwacje@ mwmskansen.pl). 
 
Koszt udziału w imprezie wynosi zaledwie 11 zł od osoby.

 

Program imprezy obejmuje:

- wstęp na teren skansenu

- konkurs na najciekawszą Marzannę – parada Marzann (konkurencja grupowa)

- przybliżenie obrzędowości okresu wiosennego

topienie Marzanny w rzece jako symboliczne “wypędzenie” zimy

- ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród

- zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji prezentowanej w 10 chałupach chłopskich z przełomu XIX i XX wieku oraz ekspozycji stałych prezentowanych w galerii rzeźby, powozowni oraz dworze

- projekcję prezentacji multimedialnej “Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu”

- przejazd wozem po terenie ekspozycji muzealnej

- ognisko, pieczenie kiełbasek. (Kiełbaski można przynieść ze sobą lub zamówić telefonicznie w skansenowskiej karczmie  – najlepiej na kilka dni przed imprezą. Kontakt: 603 063 545).

 

Odległość od kasy do ogniska wynosi 800 m. Istnieje możliwość wynajęcia wózka (w celu przewiezienia prowiantu) w cenie 5 zł.

 

Zapraszamy do wspólnego powitania wiosny w skansenie !

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęœciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl