wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-03-20 Zagórzańskie palmy

57. Konkurs Palm Wielkanocnych organizowany przez rabczańskie Muzeum jest jednym z najstarszych konkursów w Polsce. Odbywa się bowiem od 1958 r. Zwyczaj wykonywania palm w okolicach Rabki jest nadal bardzo powszechny.

 

Tradycja wicia charakterystycznych bazi jest przekazywana często z pokolenia na pokolenie.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Góral zagórzański z palmą

2. Górale zagórzańscy ze współczesną palmą


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Corocznie w Konkursie Palm Wielkanocnych bierze udział około 100 uczestników. Ta barwna impreza plenerowa przyciąga od wielu lat liczne grono miłośników kultury ludowej. Wpływa również na promocję tradycji i folkloru Zagórzan.

 

Tegoroczna edycja odbędzie się 29 marca o godzinie 12:00. Konkurs jest najważniejszym wydarzeniem organizowanym przez Muzeum. Obchody święta rozpoczynają się od uroczystej mszy w neogotyckim kościele pw. św. Marii Magdaleny podczas, której palmy zgodnie z tradycją zostają poświęcone.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Następnie uczestnicy podążają w uroczystym korowodzie do drewnianego XVII w. kościółka – muzeum gdzie w zabytkowym otoczeniu zostanie rozstrzygnięty konkurs.

 

Jury konkursowe składa się ze specjalistów: etnografów, którzy oceniają palmy w kategoriach: tradycyjna, współczesna, najpiękniejsza. W ich ocenie jury bierze pod uwagę użycie tradycyjnych materiałów, technikę wykonania, dekoracyjność, oraz nowatorskie ujęcie tematu.

 

Oprawę artystyczną imprezy zapewniają zespoły regionalne, prezentujące dawne zwyczaje i obrzędy związane z Wielkanocą.

 

Zobacz też:
Góralskie palmy

Podhalańskie palmy

Konkurs na palmę

Palmy i pisanki

Wielkanoc na Podhalu

Zwyczaje i obrzędy

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263