Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Starej babie młodego się zachciało
- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2015-04-03 Niedziela Palmowa
To już 15 lat odkąd Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu organizuje uroczyste obchody Niedzieli Palmowej w skansenie. Najważniejszym punktem obchodów była msza święta z procesją odprawiona w kościele z Drążdżewa, a także konkurs na najpiękniejszą palmę.
Po mszy ogłoszono wyniki konkursu na najpiękniejszą tradycyjną palmę wielkanocną. Spośród 24 prac w kategorii indywidualnej i 12 w zespołowej zwiedzający wybrali te najbardziej wyjątkowe. Swoje głosy oddało ponad 500 osób.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
1. Palmy wystawione w konkursie
2. Procesja z palmami
Na terenie muzealnej wsi działo się niemało. Nie brakowało chętnych do udziału w pokazach tworzenia tradycyjnych palemek, w których obok papierowych kwiatów znaleźć się musiały zielone gałązki bukszpanu, barwinka, borówki i wierzby.
Osoby, które przybyły na imprezę poznawały dawne metody zdobienia pisanek i kraszanek, i przyglądały się wykonywaniu tradycyjnych piaskowych wzorów na glinianych podłogach.
Dla nich także przygotowano pokazy przygotowywania święconki chłopskiej, wytwarzania lampek do Grobu Chrystusa i papierowych koron, którymi w okresie wielkanocnych ozdabiano obrazy.
Między zagrodami przechadzały się osobliwe postaci. Sprawiały wrażenie żywcem wyjętych z innego czasu. Wesoło gawędziły między sobą, zagadywały zwiedzających i podśpiewywały, podążając w sobie tylko znanym kierunku.
Byli to członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy, którzy stworzyli niezapomniany improwizowany spektakl życia wiejskiego. Niejeden turysta skorzystał z przejażdżek konnych bryczką, by potem udać się na ognisko płonące na polanie w dolinie Sierpienicy.
Jubileuszowym uroczystościom towarzyszyła wystawa „Pocztówkowy zawrót głowy” prezentująca zbiór archiwalnych widokówek wielkanocnych reprezentujących okres od 1909r. do lat 70.XXw.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
1. Pocztówkowy zawrót głowy - sala wystawowa
2. Pocztówka wielkanocna
Jest to jedna z wielu kolekcji pamiątek Mariana Sołobodowskiego – miłośnika sztuki i działacza społecznego zawodowo związanego z Samorządem Województwa Mazowieckiego, który od wczesnych lat młodości interesował się folklorem i sytuacją twórców ludowych w Polsce.
Ekspozycję tę zwiedzać można do końca maja tego roku. Wystawa zachęca, byśmy wśród wielkanocnych tradycji kultywowali także piękny zwyczaj wysyłania pocztówek- tych drobnych pamiątek.
W Niedzielę Palmową amfiteatr zawirował barwami w takt ludowych pieśni. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” z Kocierzewa zaprezentował ludowy obrzęd „Dyngusiarze” popularny na Mazowszu w Poniedziałek Wielkanocny.
Zespół Tańca Ludowego Masovia wraz z Kameralnym Chórem Akademickim Politechniki Warszawskiej z Płocka wykonały piękny, nastrojowy koncert wielkanocny.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
Boczki Chełmońskie
Żywym zainteresowaniem turystów cieszył się wielkanocny kiermasz rękodzieła i rzemiosła ludowego. W szerokiej ofercie wystawców znalazły się palmy, koszyki do święconki, piernikowe zajączki, cukrowe baranki, ozdoby i inne akcesoria świąteczne, a także produkty regionalne.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
1. Sikawki dyngusowe
2. Huśtawka wielkanocna
W Poniedziałek Wielkanocny odbędą się „Gry i zabawy wielkanocne”, które przybliżą obrzędowość i tradycje związane z przeżywaniem Świąt Wielkanocnych na dawnej wsi. Dla uczestników przygotowane zostaną sikawki dyngusowe i huśtawka wielkanocna. Zagrają w kręga i pospacerują na szczudłach.
Wezmą udział w konkursach bicia się pisankami i toczenia ich z górki. To tylko niektóre z atrakcji, jakie 5 kwietnia czekają na zwiedzających.
Jarosław Asztemborski
Zobacz też:
Zwyczaje i obrzędy wielkanocne
Artyku�y polecane
- Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )