wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-04-03 Niedziela Palmowa

To już 15 lat odkąd Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu organizuje uroczyste obchody Niedzieli Palmowej w skansenie. Najważniejszym punktem obchodów była msza święta z procesją odprawiona w kościele z Drążdżewa, a także konkurs na najpiękniejszą palmę. 

 

Po mszy ogłoszono wyniki konkursu na najpiękniejszą tradycyjną palmę wielkanocną. Spośród 24 prac w kategorii indywidualnej i 12 w zespołowej zwiedzający wybrali te najbardziej wyjątkowe. Swoje głosy oddało ponad 500 osób.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Palmy wystawione w konkursie

2. Procesja z palmami

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na terenie muzealnej wsi działo się niemało. Nie brakowało chętnych do udziału w pokazach tworzenia tradycyjnych palemek, w których obok papierowych kwiatów znaleźć się musiały zielone gałązki bukszpanu, barwinka, borówki i wierzby.

 

Osoby, które przybyły na imprezę poznawały dawne metody zdobienia pisanek i kraszanek, i przyglądały się wykonywaniu tradycyjnych piaskowych wzorów na glinianych podłogach.

 

Dla nich także przygotowano pokazy przygotowywania święconki chłopskiej, wytwarzania lampek do Grobu Chrystusa i papierowych koron, którymi w okresie wielkanocnych ozdabiano obrazy.

 

Między zagrodami przechadzały się osobliwe postaci. Sprawiały wrażenie żywcem wyjętych z innego czasu. Wesoło gawędziły między sobą, zagadywały zwiedzających i podśpiewywały, podążając w sobie tylko znanym kierunku.

 

Byli to członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy, którzy stworzyli niezapomniany improwizowany spektakl życia wiejskiego. Niejeden turysta skorzystał z przejażdżek konnych bryczką, by potem udać się na ognisko płonące na polanie w dolinie Sierpienicy.


Jubileuszowym uroczystościom towarzyszyła wystawa „Pocztówkowy zawrót głowy” prezentująca zbiór archiwalnych widokówek wielkanocnych reprezentujących okres od 1909r. do lat 70.XXw. 

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Pocztówkowy zawrót głowy - sala wystawowa

2. Pocztówka wielkanocna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jest to jedna z wielu kolekcji pamiątek Mariana Sołobodowskiego – miłośnika sztuki i działacza społecznego zawodowo związanego z Samorządem Województwa Mazowieckiego, który od wczesnych lat młodości interesował się folklorem i sytuacją twórców ludowych w Polsce.

 

Ekspozycję tę zwiedzać można do końca maja tego roku. Wystawa zachęca, byśmy wśród wielkanocnych tradycji  kultywowali także piękny zwyczaj wysyłania pocztówek- tych drobnych pamiątek.

 

W Niedzielę Palmową amfiteatr zawirował barwami w takt ludowych pieśni. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” z Kocierzewa zaprezentował ludowy obrzęd „Dyngusiarze” popularny na Mazowszu w Poniedziałek Wielkanocny.

 

Zespół Tańca Ludowego Masovia wraz z Kameralnym Chórem Akademickim Politechniki Warszawskiej z Płocka wykonały piękny, nastrojowy koncert wielkanocny.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Boczki Chełmońskie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Żywym zainteresowaniem turystów cieszył się wielkanocny kiermasz rękodzieła i rzemiosła ludowego. W szerokiej ofercie wystawców znalazły się palmy, koszyki do święconki, piernikowe zajączki, cukrowe baranki, ozdoby i inne akcesoria świąteczne, a także produkty regionalne. 

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Sikawki dyngusowe

2. Huśtawka wielkanocna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W Poniedziałek Wielkanocny odbędą się „Gry i zabawy wielkanocne”, które przybliżą obrzędowość i tradycje związane z przeżywaniem Świąt Wielkanocnych na dawnej wsi. Dla uczestników przygotowane zostaną sikawki dyngusowe i huśtawka wielkanocna. Zagrają w kręga i pospacerują na szczudłach.

 

Wezmą udział w konkursach bicia się pisankami i toczenia ich z górki. To tylko niektóre z atrakcji, jakie 5 kwietnia czekają na zwiedzających.


Jarosław Asztemborski

 

Zobacz też:

Zabawy ludowe

Wielkanocne kartki

Palmowa w Sierpcu

Wielkanoc Mazowsze

Zwyczaje i obrzędy wielkanocne

Skansen w Sierpcu


MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263