Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj
Festiwal Czango czytaj- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Starej babie młodego się zachciało
Partnerzy
Kontakt
2015-08-19 Kolekcja Nawrockich
Kolekcja Bolesława i Liny Nawrockich należy do największych i najbardziej wartościowych zbiorów sztuki ludowej i nieprofesjonalnej w Polsce. Liczy ok. 4 tys. prac z zakresu rzeźby i malarstwa, zebranych od ok. 100 twórców.
Fot. Archiwum własne
1. Bolesław Nawrocki
2. Lina Nawrocka z twórcami
3. Obrazy Mieczysława Piwko
4. Obrazu Tadeusza Żaka
Są tam dzieła zarówno najwybitniejszych artystów, jak i tych mniej znanych. Wystawa Mecenas i artyści. Kolekcja sztuki ludowej i nieprofesjonalnej Bolesława i Liny Nawrockich w Muzeum Etnograficznym w Toruniu prezentuje fragment tej unikalnej kolekcji.
Wystawa przedstawia prace 46 twórców wybranych w taki sposób, by możliwie najlepiej oddawały charakter kolekcji oraz różnorodne osobowości artystów.
Fot. Archiwum własne
1. Władysław Chajca - Święta Rodzina
2. Władysław Chajca - Jonasz i wieloryb
3. Jędrzej Wawro - Kapliczka
4. Jan Lemęcki - Chrystus na Krzyżu z aniołami
1. Jan Lamęcki - Maryja Królowa Nieba z małym Jezusem przy ramieniu i Święta Rodzina
2. Jan Lamęcki - Paw
3. Józef Grucela - Ostatnia wieczerza
4. Stanisław Durzyński - Jezes Frasobliwy
Podróżując po ziemi sądeckiej w drugiej połowie lat 60., Bolesław Nawrocki, człowiek wykształcony – prawnik, muzyk, muzykolog, mecenas sztuki – dotarł do artystów ludowych. Byli to prości, niewykształceni ludzie, nie zdający sobie sprawy z wartości rynkowej swoich prac.
Nawrocki dostrzegł w nich piękno. Wtedy zrodziła się u niego idea kolekcjonowania tego typu twórczości.
Z Sądecczyzny pochodzą pierwsze nabytki do jego kolekcji – rzeźby nieznanego jeszcze Wojciecha Oleksego z Paszyna czy takich artystów jak Józef Citak, Józef Grucela, Piotr Zelek, Stanisław Mika, Stanisław Hołda, Mieczysław Piwko, Józef Słonina, Jan Wojtarowicz i Maria Wnęk.
Fot. Archiwum własne
1. Rzeźby Wojciecha Oleksego
2. Święta Rodzina oraz Biskub - rzeźby Stanisława Mikiego
3. Pieta - Stanisław Hołda
4. Generał Sikorski i Wincenty Witos - Jan Wojtarowicz
1. Rzeźby Józefa Serwika
2. Obrazy Ryszarda Koska
3. Obrazy Ryszarda Koska
4. Tadeusz Żak: Rozmnażanie chleba, Wiązanie snopków siana, Żłóbek
Nawrocki promował twórczość artystów ludowych nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Kolekcję państwa Nawrockich mogli więc zobaczyć mieszkańcy Genewy, Lozanny, Crans sur Sierre w Szwajcarii, Herrentals w Belgii.
Dzięki jego staraniom w 1990 r. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbyła się ekspozycja Portrety twórców ludowych i nieprofesjonalnych z jego kolekcji.
Bolesław Nawrocki występował do Ministerstwa Kultury i Sztuki o stypendia, emerytury twórcze dla takich artystów, jak m.in. Katarzyna Gawłowa, Józef Grucela, Wojciech Oleksy, Józef Citak, Dorota Lampart.
Szczególną opieką otoczył bezdomną malarkę Marię Wnęk. Przez kilkanaście lat walczył o zapewnienie jej warunków do godziwej egzystencji i malowania, wspierał finansowo. Jego wieloletnie kontakty z artystką spowodowały, że stał się posiadaczem najbogatszego zbioru prac tej artystki w Polsce.
Fot. Archiwum własne
Obrazy Marii Wnęk
Kolekcjonowanie twórczości ludowej i nieprofesjonalnej, ich popularyzacja oraz ochrona prawna stały się wielka pasją Bolesława Nawrockiego. Poświęcał jej do końca życia każdą wolną chwilę, angażując również własny majatek.
Doceniając dorobek tego niezwykłego, twórczego życia, w 2008 r. przyznano mu Nagrodę Honorową Hetmana Kolekcjonerów Polskich im. Jerzego Dunina-Borkowskiego. Niestety nie dożył jej wręczenia.
Nawrocki nie tylko kolekcjonował prace twórców, ale też otaczał opieką socjalną artystów żyjących w trudnych warunkach bytowych. Sam często oferował im pomoc pieniężną.
Wielu artystów, do których docierał uważano za dziwaków w społecznościach, w których żyli, ponieważ wyróżniali się swoją innością.
Sztuka była dla nich często formą azylu, nadawała sens ich życiu. Kompensowała im troski, codzienne uciążliwości, ułomności fizyczne i psychiczne, odrzucenie społeczne, osamotnienie czy niezrealizowane pragnienia z młodości.
Nie zabiegali o rozgłos. Tworzyli dla siebie lub najbliższych. Dopiero z czasem stawali się znani.
Zobacz też:
Artyku�y polecane
- Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )