wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-03-07 Kolekcja Nawrockich

W Dniu Kobiet w Muzeum Etnograficznym w Toruniu rozpocznie się w południe wyjątkowe spotkanie. Na wystawie „Mecenas i artyści. Kolekcja sztuki ludowej i nieprofesjonalnej Bolesława i Liny Nawrockich”  pojawi się żona i córka twórcy tejże kolekcji.

 

Bolesław Nawrocki zebrał jedną z największych i najwartościowszych kolekcji sztuki ludowej.

 

Jego żona, Lina Carminati-Nawrocka i córka Maria Nawrocka-Teodorczyk  wraz z kuratorką wystawy Bożeną Olszewską podzielą się z publicznością osobistymi wspomnieniami z powstawania kolekcji i wystawy.

 

Fot. Archiwum muzeum

Wystawa Mecenas sztuki...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wśród 45 artystów prezentowanych na wystawie znalazło się 7 twórczyń. To właśnie opowieści o nich będą głównym wątkiem spotkania.

 

Uczestnicy przyjrzą się sylwetkom niezwykłych kobiet, dla których malowanie czy rzeźbienie było życiową pasją płynącą z potrzeby serca, mimo często dramatycznej osobistej sytuacji.

 

Wędrując po wystawie zwiedzający odkryją też wiele prac męskiego autorstwa, którego motywem jest postać kobieca. Spotkamy wśród pokazanych dzieł wiele nawiązań religijnych do postaci Matki Boskiej, świętych patronek czy biblijnej Ewy, ale także przedstawień inspirowanych demonologią czy codzienną pracą i zajęciami kobiet.

 

Uśmiech wywołają zaś liczne anegdoty, jak te o sile sprawczej francuskich rajstop, o nocnym wypasie kóz, o listach prosto z nieba czy o cukierkach dla prosiaków!

 

 

Fot. Archiwum muzeum

Fragment wystawy Mecenas sztuki...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolekcja Nawrockich powstawała od połowy lat 60. XX w. do początku XXI w. Liczy blisko 4000 prac około 100 artystów. Większość stanowią rzeźby w drewnie (ok. 3000). W jej skład wchodzą też obrazy (ok. 1000) wykonane w różnych technikach – na płótnie, płycie pilśniowej, papierze, szkle.

 

Wystawa przedstawia tę unikalną kolekcję - historie jej powstawania, postać kolekcjonera, jego pionierskie działania w zakresie ochrony prawa autorskich artystów a także twórców i ich dzieła.

 

Na ekspozycji jest  pokazanych 775 prac 46 twórców wybranych w sposób reprezentatywny, najlepiej oddający charakter kolekcji i osobowości artystów. 

 

Autorami prac są zarówno sztandarowe postacie dla polskiej sztuki ludowej i nieprofesjonalnej m.in. z zakresu rzeźby - Wojciech Oleksy, Władysław Chajec, Stanisław Hołda, Jan Lamęcki, Stanisław Majewski, Stanisław Mika, Józef Pilat, Józef Sobota,  Helena Szczypawka-Ptaszyńska, z dziedziny malarstwa - Maria Wnęk, Dorota Lampart, Katarzyna Gawłowa, Helena Berlewi, Marianna Wiśnios,  Ryszard Kosek, Krzysztof Okoń.

 

Są tam też prace artystów mniej  znanych jak Józef Grucela, Franciszek Lenart, Andrzej Radzik, Filomena Robakowska, Zygmunt Skrętowicz, Andrzej Siek czy  Jan Wojtarowicz.

 

Dzieła pochodzą zarówno z części kolekcji zakupionej przez MET w latach 2006-2010 i ze zbiorów pozostających w posiadaniu Liny i Maryi Nawrockich.

 

 

Fot. Archiwum muzeum

Fragment wystawy Mecenas sztuki...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystawie towarzyszy  publikacja autorstwa Bożeny Olszewskiej.

 

W drugiej części spotkania Maria Nawrocka-Teodorczyk, córka kolekcjonera, mała Mariza z fotografii zamieszczonych na wystawie, zaprezentuje tradycyjne pieśni ludowe, w tym wielkopostne, których nauczyła się od Marii Siwcowej, śpiewaczki z Gałek k/Rusinowa (radomskie). Wykonawczyni zaprosi uczestników także do wspólnego śpiewania.

 

Na zakończenie spotkania wśród publiczności zostanie rozlosowanych kilka egzemplarzy książki Mecenas i artyści. Kolekcja sztuki ludowej i nieprofesjonalnej Bolesława i Liny Nawrockich autorstwa Bożeny Olszewskiej.

 

Zobacz też:

Twórczość Słoniny

Rzeźby Słomińskiego

Ludowe świątki

Anioły Furgały

Rzeźba J. Wrony

Rzeźba Śleżyńskiego

Rzeźba ludowa

Malarstwo ludowe

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263