wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-08-30 Wykopki w skansenie

Główną atrakcją imprezy „Wykopki w skansenie” w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (6 września) będą liczne pokazy tradycyjnych metod zbioru ziemniaków: wykopywanie przy pomocy motyk, zbiór ziemniaków przy pomocy kopaczki konnej, czy też sortowanie.

 

Nie zabraknie też pokazów orki konnej i bronowania.

 

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Kopaczka konna

2. Sortowanie ziemniaków

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszystkie prace polowe zostaną zaprezentowane w naturalnej scenerii, czyli na polach w pobliżu zagród. W związku  z tym, że dawniej jesienne prace wykonywano nie tylko na polach, inscenizacje w ramach imprezy będą się odbywać także na terenie zagród.

 

Jedna z nich zachęci do udziału w  kręceniu powrozów, w innej zwiedzający zobaczą międlenie i rafowanie lnu, w kolejnej – mechaniczne gręplowanie wełny.

 

Pokazom nadano charakter otwarty, wobec czego każdy uczestnik imprezy będzie mógł zmierzyć się z jesiennymi zajęciami wiejskimi.

 

Nie lada atrakcją będzie strzyżenie owiec, które dawniej było nieodłącznym elementem prac jesiennych.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Kiszenie kapusty

2. Sporządzanie zimowych przetworów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W jednej z zagród będzie można spotkać szewca,  w innej  wikliniarza, a w kuźni  na gości oczekiwać będzie kowal. Dla najmłodszych uczestników imprezy przygotowano pokazy interaktywne z cyklu „Jak to ze zbożem było?” oraz warsztaty wykonywania ozdób ze słomy.

 

Muzealna wieś będzie tętnić życiem, tym bardziej, że pokazy wzbogacą inscenizacje z życia wiejskiej społeczności w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy.


Muzeum pamięta także o smakoszach jesiennych przysmaków. Specjalnie z myślą o nich przygotowano pokazy połączone z degustacją owoców, warzyw i ziół pochodzących z muzealnych ogródków i sadów.

 

Pysznie zapowiadają się więc pokazy kiszenia kapusty, wyciskania soku z pomidorów czy ubijania masła w kierzance połączonego  z degustacją z wiejskim chlebem i dżemem. Na spragnionych czekać będzie wyborna kawa zbożowa, orzeźwiająca woda z miętą i nie tylko…


O godzinie 14.00 na chwilę ucichnie gwar jesiennej krzątaniny, bowiem w urokliwym drewnianym kościele z Drążdżewa zostanie odprawiona  msza święta w intencji rolników.


Ciekawie zapowiada się także część muzyczna. Na scenie amfiteatru wystąpi Zespół Tańca Ludowego Ostrołęka z programem przybliżającym folklor Puszczy Zielonej i Białej oraz folkowy Zespół Alter-Etno, który jak sam twierdzi, nie ma klasycznego repertuaru, a projekt, który realizuje stanowi połączenie elementów etnicznych ze współczesnymi. Będzie więc trochę tradycyjnie i trochę współcześnie.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Kapela kurpiowska z Lelisa

2. Sprzedaż owoców i warzyw ze skansenowskich pól


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z pewnością duże zainteresowanie zwiedzających wzbudzi wiejski kram, w ramach którego odbędzie się sprzedaż owoców, warzyw i zwierząt  z upraw i hodowli muzeum.

 

Królować będą oczywiście ziemniaki, ale  będzie można nabyć także pokaźne słoneczniki czy dorodne dynie, cebule, a nawet zwierzęta hodowlane - kaczki, kury, perliczki i króliki.


Na kiermaszu rękodzieła będzie można nabyć ręcznie wykonywane ozdoby z masy solnej, drewna, filcu czy szkła. Na smakoszy regionalnych potraw będą czekać potrawy regionalne z ziemniaków a także dania serwowane na stoikach gastronomicznych.

 

Kluski ziemniaczane z okrasą lub domowym bigosem czy babka ziemniaczana, zadowolą gusta najbardziej wymagających gości.


Kto z nas przejdzie obojętnie obok aromatu pieczonych w ognisku ziemniaków? Wystarczy zabrać ze sobą lub kupić na miejscu ziemniaki czy kiełbaski i przy  płonącym ognisku można rozkoszować się smakiem tych frykasów.


„Wykopki w skansenie” stanowią ukoronowanie sezonu letnich tematycznych imprez plenerowych.

 

Agnieszka Jezierska – Chalicka

 

Zobacz też:

Kopanie ziemniaków

Wykopki

Okrężne po wykopkach

Zwyczaje i obrzędy\zajęcia gospodarskie\wykopki

Pojazdy i maszyny rolnicze

 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263