wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-08-31 Kujawiak i kujony

Kujawiaki i kujony, a oprócz nich także polki, mazurki i obery zabrzmią w Muzeum Etnograficznym w Toruniu za sprawą wiejskich muzykantów i ich uczniów. Do posłuchania podczas koncertu i do tańca podczas potańcówki zagrają wiejscy muzykanci i ich uczniowie: Dobrzeliniacy (Żychlin), Gęsty Kożuch Kurzu (Łódź) i DiaBuBu (Łódź, Warszawa).

 

W sobotę , 5 września o godz. 17.00 Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na koncert i potańcówkę przy muzyce na żywo.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Dobrzeliniacy

2. DiaBuBu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kujawiak i rodzina to kolejne, ostatnie już przedsięwzięcie muzeum w ramach projektu „Promocja marki województwa kujawsko-pomorskiego poprzez wydarzenia kulturalne”. 

Dziesięć dotychczasowych odsłon tego projektu (warsztaty, koncerty i potańcówki) pozwoliło zaprezentować tradycje muzyczne i taneczne wsi w ich dzisiejszych odsłonach.

 

Wielu dotychczasowych „odbiorców” zamieniło się w „uczestników”, zgromadzili się wokół pięknej muzyki - przedstawicieli różnych środowisk, gustów i pokoleń, nauczyli się wiele od mistrzów – wiejskich muzykantów, tancerzy i śpiewaków.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. DiaBuBu

2. 3. Gęsty Kożuch Kurzu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczestnikami warsztatów były i niemowlęta, i osoby w wieku 80+. Na koncerty przychodzili zarówno wielbiciele scenicznych widowisk folklorystycznych, jak i miłośnicy kameralnych wykonań w nurcie in crudo czy fani world music.

 

Muzeum gościło sędziwych mistrzów muzyki tradycyjnej ze wsi różnych regionów Polski oraz młodych mieszkańców miast, przyjeżdżających do województwa kujawsko-pomorskiego specjalnie ze względu na możliwość spotkania się z nimi w relacji mistrz-uczeń.


Od seniorów z Torunia i innych miejscowości województwa młodzi uczyli się, jak się bawić  w rytmach ludowej muzyki na obleganych przez nich potańcówkach.


Bohaterem wrześniowego wydania jest kujawiak z jego wyjątkowym muzycznym i tanecznym obrazem. Lekkość i śpiewność, rzewność czy skoczność sprawiały, że pokrewne tematy muzyczne grano i tańczono dawniej nie tylko w rodzimych, kujawskich stronach, ale także m.in. w łowickiem czy łęczyckiem.

 

Ze względu na swój urok kujawiak trafiał też na ziemiańskie i miejskie salony, stając się inspiracją dla wielkich kompozytorów, a także wizytówką Polski, jako taniec narodowy.

 

Zobacz też:

Wiwat kujawiak!

Tańce ludowe - oberek

Tańce ludowe - mazurek

Tańce ludowe

Ludowa zabawa

Taniec i muzyka ludowa


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263