wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-09-10 Stylizacje łowickie

W skansenie w Maurzycach zaprezentowano stylizacje łowickie. Współczesne propozycje ubiorów zostały wzbogacone łowickimi haftami, pasiakami, a także elementami stroju ludowego takimi jak łowicki kaftan, spódnica czy zapaska.

 

Modele i modelki zostali ubrani zarówno w stroje codzienne jak i biznesowe. 

 

Fot. Archiwum własne

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jedna z modelek dostała w prezencie łowicką zapaskę. Ludowy fartuszek wykorzystała do stylizacji swojego stroju. Ubrała też białą koszulę haftowaną w łowickie kwiaty, a na głowę włożyła kwiatowy wianek.


Na pokazie zaprezentowano także ciekawą suknię ślubną, zdobioną bogato haftem. Suknia powstała na specjalne zamówienie panny młodej z Warszawy zachwyconej folklorem i kolorem. Wzór jest zainspirowany haftem węgierskim, ale wykonały go zręczne palce łowickiej hafciarki. Suknia zachwyciła wszystkich gości w stolicy.


Małą modelkę ubrano w sukieneczkę w groszki ozdobioną dodatkowo haftem łowickim, wykonaną przez uznaną hafciarkę Mariannę Madanowską. 

 

Pokazano też niebieską sukieneczkę ozdobioną haftami tej samej hafciarki. Motywem są tradycyjne róże, wzbogacone drobnymi kwiatuszkami.


Zaproponowany codzienny strój kobiecy składa się z tuniki, płaszcza oraz haftowanych cholewek, zakładanych na buty oraz torebki z tym samym motywem haftu. Dodatki są własnością Marianny Narewskiej, która wymyśliła filcowe cholewki zainspirowana haftowaną torbą, którą dostała w prezencie.


Stylizacja pani Anny Staniszewskiej, prezes łowickiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych to zachwyt strojem góralskim: przepiękna czarna spódnica góralska z haftowanymi różami łowickimi. 

 

Zarówno w stroju męskim codziennym jak i biznesowym znalazły się skarpetki inspirowane pasiakiem łowickim. Ten sam motyw został wykorzystany przez Mariannę Narewską - pomysłodawczyni projektu współczesnej spódnicy w łowickie pasy.

 

Stylizację uzupełnia kaftanik wzorowany krojem na dawnych ludowych odpowiednikach. Jego elementem dekoracyjnymi są łowickie hafty. 


Sama zaś Marianna Narewska pokazała się w czarnej bluzce, swojego autorstwa, zdobioną ludowymi elementami oraz spódnicy zdobionej pasiakiem. Założyła jeszcze sznur prawdziwych korali i haftowane chodaki, wykonane przez Mariannę Madanowską.


Mężczyznom zaprezentowano kamizelką od garnituru ozdobioną czerwoną chustą łowicką, wykonaną przez Janinę Więcek. Jest to próba przełamania tradycyjnej czerni i szarości w męskim stroju wizytowo-biznesowym.


Ciekawą stylizacją biznesową jest też czerwona sukienka wzbogaconą czarnym aksamitnym paskiem z wyhaftowanymi różami łowickimi. Do tego torebka kopertówka. 

 

W tym samym tonie został zaprojektowany czarny kombinezon z paskiem – łowickim pasiakiem i kopertówką z tym samym wzorem.

 

Łowickie stylizacje

 

 

Zobacz też:

Przedwojenna moda

Ubiór lat trzydziestych

Twórcy z Bukowiny

Etnokolekcja 2011

Wzornictwo ludowe\etnomoda


MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263