wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-09-25 Jak działa młocarnia

W kolekcji Muzeum Wsi Radomskiej znajduje się  młocarnia z 1936 r. produkcji niemieckiej. I wciąż jeszcze działa! Podczas pokazów prac żniwnych, obsługuje ją dawny jej właściciel – pracownik skansenu.


Jest to młocarnia (młockarnia) z szerokim podajnikiem na słomę, dzięki czemu bębny młócące zboże wybijały tylko ziarno, a nie niszczyły słomy, która była potrzebna gospodarzom na podściółkę dla zwierząt i jako budulec na dachy chat tzw. strzechy.  

 

Fot. Archiwum własne

1. Młockarnia

2. Silnik młockarni


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ziarno wpadało do podczepionych worków. Młocarnia, choć usprawniała omłoty, wciąż wymagała dużego wysiłku obsługujących ją rolników.

 

Gospodarz, najbardziej obyty z maszyną, wprowadzał zboże do górnego podajnika. Pomagał mu ktoś z rodziny lub sąsiad rozcinając snopki z wiązania. Z dolnego podajnika trzecia osoba zbierała słomę, czwarta nosiła do stodoły worki napełnione ziarnem.


Trzeba było się sprężać przy robocie, by nadążyć za maszyną, napędzaną pasem transmisyjnym przez silnik.   

 

Fot. Archiwum własne

1. Brog

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szybko napełniały się słomą stodoły, nie tak jak przy ręcznym wybijaniu ziarna cepem. Gdy brakowało miejsca w stodole, na dawnej wsi ustawiano obok nich brogi, takie jak w radomskim skansenie.

 

Jest tam brog z Radomia z 1950 r. , w którym składowano też siano.

 

Jego konstrukcja składa się z czterech drewnianych, pionowych słupów i opuszczanego dachu, pokrytego strzechą. W zależności od ilości słomy czy siana podwyższano lub opuszczano dach.

 

 

Jak działa młocarnia

 

 

 

 

Zobacz też:

Lokomobila i Warmianka

Dawne żniwa

Młócenie lokomobila

Żniwa z lat 50.

Pojazdy i maszyny rolnicze Sołtysa

Zwyczaje i obrzędy\życie codzinne\zajęcia gospodarskie\żniwa

 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263